Te dane zaskakują – jednak są spadki cen mieszkań?

Dodane dnia 22 lut 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Grafika - z lewej strony stosy monet, po prawej blok mieszkalny (kolaż zdjęć)

Zapowiadane od dawna spadki cen mieszkań mają wreszcie odzwierciedlenie w wartościach rynkowych. W styczniu 2023 roku cena metra kwadratowego lokalu mieszkalnego spadła w Polsce o 0,5% (na podstawie danych rynekpierwotny.pl). Tymczasem sprzedaż na rynku mieszkalnym wzrosła dwukrotnie w porównaniu z grudniem zeszłego roku. Mamy więc do czynienia z rzadką sytuacją, gdy sprzedaż rośnie, a ceny wyraźnie spadają.

Z rynku płyną optymistyczne dane

Cena za metr kwadratowy lokalu na rynku pierwotnym wynosiła w styczniu nieco ponad 11 tysięcy złotych. Mowa tu o kwotach ofertowych w największych polskich miastach. Jak wspominaliśmy na wstępie, wartości te oznaczają spadek o 0,5% w stosunku do grudniowych cen. Korektę widać też w skali rok do roku. Obecnie ceny ofertowe są o prawie 10% niższe niż w tym samym czasie rok temu. Z tak dużymi spadkami na przestrzeni krótkiego czasu nie mieliśmy do czynienia od kwietnia 2021. Spadki cen działają stymulująco na sprzedaż. W styczniu sprzedano aż 4 379 mieszkań, czyli dwukrotnie więcej niż w poprzednim miesiącu. To najwyższe wartości od września 2021.

Wyraźny wzrost sprzedaży może wynikać z przekonania, że podwyżki stóp procentowych mamy już za sobą. Analitycy przewidują, że wartości te mogą spadać, co z pewnością ma ożywczy wpływ na rynek. Ceny na rynku pierwotnym spadają, ponieważ deweloperzy nie chcą utrzymywać tak wielu mieszkań, które teraz czekają na kupca. Może to skutkować promocyjnymi ofertami mieszkań deweloperskich.

Sprzedaż mieszkań wyraźnie skoczyła w Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Warszawie. Analitycy zwracają jednak uwagę, że część grudniowych transakcji deweloperzy mogli zgłosić dopiero w styczniu. Mimo to pozytywne impulsy w branży mieszkaniowej są wyraźnie widoczne. Porównując z grudniem, ceny wzrosły tylko w 5 z 14 największych miast. Mowa o Bydgoszczy, Białymstoku, Łodzi, Lublinie i Olsztynie. Niezmienione ceny zachowały mieszkania we Wrocławiu i Krakowie.

Stosunek ceny do sprzedaży

W Warszawie cena ofertowa na rynku pierwotnym spadła w styczniu o 0,4%, porównując miesiąc do miesiąca. W tym samym czasie na stołecznym rynku sprzedano 1 501 mieszkań, czyli o ponad 100% więcej niż w grudniu i o 31% więcej niż w początkach 2022. Z jeszcze ciekawszymi danymi mamy do czynienia w Rzeszowie. To właśnie tam na przestrzeni miesiąca cena mieszkania spadła o 4,5%, a sprzedaż skoczyła siedmiokrotnie w porównaniu z danymi z grudnia.

W styczniu 2023 roku deweloperzy wyprzedali 10% lokali, które pozostawały w ich ofercie. Najwięcej właśnie w Warszawie i Rzeszowie. Trendy te są bardzo pozytywne i niosą nadzieję inwestorom, jednak analitycy są ostrożni w prognozach. Nie wiadomo, czy korekta cen będzie trwała długo. Przy tym tempie wzrostu sprzedaży szybko możemy spodziewać się kolejnych skoków cen lokali mieszkalnych. Sytuacja taka stanie się tym bardziej prawdopodobna, gdy poprawie ulegną warunki kredytów hipotecznych i zdolność kredytowa inwestorów.

Tagi: ,

Dodaj komentarz