Miliardy na program “Czyste Powietrze”

Dodane dnia 24 kwi 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała niedawno, że na cele związane z realizacją programu Czyste Powietrze do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska trafi 6,4 miliarda złotych. Źródłem środków ma być unijny program FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko), co stwarza dla programu stabilne podstawy i daje mu wieloletnie perspektywy.

Co nam da program Czyste Powietrze?

Rządowe działanie jest już realną szansą na wsparcie termomodernizacji dla tysięcy polskich domów jednorodzinnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał już umowę z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska, które będą dysponowały środkami. Działania programowe mają na celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 0,5 mln ton CO2 rocznie. Pomogą też zmodernizować energetycznie 97 010 budynków. W praktyce oznacza to środki między innymi na wymianę starych nieekologicznych źródeł ciepła, modernizację instalacji grzewczej czy ocieplenie budynku.

Warto przypomnieć, że w połowie grudnia 2023 roku wstrzymano wypłaty w ramach poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze. W tamtym momencie zaległości NFOŚiGW wobec beneficjentów wynosiły ponad 300 mln złotych.

Po 22 kwietnia w rządowym działaniu nastąpiły ważne zmiany. Do najważniejszych należy uzależnienie otrzymania dotacji od źródła ciepła, które musi znaleźć się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Producenci sprzętu grzewczego, którzy chcą, by ich produkty znalazły się na tej ważnej liście, muszą zadbać o dodatkowe badania i atesty.

Szczelne zasady i nowe cele

Kolejna ważna zmiana dotyczy osób, które w poprzedniej edycji programu korzystały z maksymalnej kwoty dofinansowania. Obecnie nie mogą starać się już o tak duży zwrot kosztów. Wszystko po to, by zapobiegać nadużyciom w sytuacjach, gdy beneficjenci starają się o duże refundacje kosztu termomodernizacji kolejnych budynków (w tym gospodarczych). Bardziej szczelne zasady będą też dotyczyły prefinansowania inwestycji związanych z zielonymi źródłami energii.

Dzięki nowym regulacjom pieniądze z programu mogą trafić do ponad 145 tysięcy polskich rodzin. Według wstępnych wyliczeń mogą wystarczyć na wymianę 111 tysięcy nieefektywnych źródeł ciepła. Zaowocuje to przeprowadzeniem prawie 100 tysięcy termomodernizacji.

Czyste Powietrze to ważny ogólnopolski program mający na celu podniesienie jakości energetycznej budynków. Główne wydatki, jakie można pokryć dzięki dotacji, to wymiana starego pieca oraz docieplenie domu jednorodzinnego. W perspektywie najbliższych lat ogrzewanie zabudowy mieszkalnej kotłem na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe stanie się nieopłacalne. Inwestycja w OZE wydaje się więc nie tylko rozwiązaniem ekonomicznym, ale i koniecznością w obliczu kryzysu klimatycznego. Nic więc dziwnego, że program cieszy się dużą popularnością. Dotychczas w ramach Czystego Powietrza złożono ponad 832 tysiąca wniosków i podpisano blisko 690 tysiąca umów termomodernizacyjnych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz