Rząd chce mocno wspierać budownictwo komunalne i społeczne

Dodane dnia 22 kwi 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach jego wsparcia trafia właśnie do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy i bardzo ważny etap zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już wiadomo, że w tym roku limit finansowania z budżetu dla tego typu działań zwiększy się z 1 do 5 miliardów złotych.

Społeczne inwestycje mieszkaniowe wracają do łask

Urzędnicy w odpowiedzi na apele samorządów zdecydowali się podjąć konkretne działania dla przywrócenia społecznego charakteru inwestycji mieszkaniowych finansowanych z budżetu państwa. Ich liczba w najbliższych latach ma rosnąć. Rozwiązania, które są w tym momencie opracowywane umożliwiają też remonty i budowę nowych akademików. Priorytetem jest tu spełnianie celów szeroko rozumianej polityki mieszkaniowej i społecznej. Działania tego typu są niezbędne, aby poprawić trudną sytuację, jaka panuje na obecnym rynku nieruchomości.

W warunkach drożyzny zarówno w sektorze najmu, jak i na rynku pierwotnym i wtórnym, potrzebne są systemowe zmiany mające na celu wsparcie osób, które nie są w stanie zaspokoić własnych potrzeb mieszkaniowych. Należy do nich przede wszystkim zwiększenie dostępności lokali na wynajem, w tym mieszkań socjalnych i komunalnych. Jednym z ważniejszych zadań jest też wsparcie władz samorządowych w pracach remontowych podległych im pustostanów.

Rządowe wsparcie podaży mieszkań – są konkretne zmiany

Wydaje się, że w latach 2024 i 2025 program Budownictwa Społecznego i Komunalnego (BSK) będzie dla rządzących priorytetem. Obecny roczny limit wydatków w nim wynosił miliard złotych. Do 2030 suma ta ma być stopniowo zwiększana do 10 miliardów.

Ważnych zmian można spodziewać się też w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC). Projekt zakłada wydłużenie o 1 rok aktualnie obowiązującego działania, które powinno skończyć się z początkiem bieżącego roku. Jednocześnie budżet na wspieranie budownictwa czynszowego zwiększa się z 4,5 miliarda do 7 miliardów złotych. Dodatkowe środki będą pochodzić z zasobów Banku Gospodarstwa Krajowego.

Do ważniejszych zmian w programie BSK należy podwyższenie maksymalnego limitu wydatków państwa na lata 2024 i 2025. Środki zgromadzone w ramach Funduszu Dopłat mają być zagwarantowane na cele mieszkaniowe do 2030 roku. Wydłużeniu ulega też okres, w jakim mogą zostać wyodrębnione na własność komunalne lokale mieszkalne tworzone w ramach BSK. Obecnie jest to 15 lat, w założeniu ma być 25. Jedna z propozycji zakłada, że po upływie tego czasu lokum może być sprzedane tylko po cenie rynkowej, a uzyskane środki mają być przeznaczone na kolejne inwestycje lub modernizację istniejącego już zasobu gminy.

Prócz tego z funduszu zostaną wyodrębnione środki na budowę lub rewitalizację akademików. Szeroko zakrojone zmiany zakładają też wprowadzenie ułatwień dla samorządów w dysponowaniu gruntami budowlanymi i lokalami komunalnymi. Wszystko to, by realnie wzmocnić podaż lokali zarówno w sektorze najmu, jak i na rynku mieszkań.

Tagi: ,

Dodaj komentarz