“Mieszkanie za remont” w Warszawie

Dodane dnia 28 lut 2024 w kategorii Wiadomości | 1 komentarz

Program “Mieszkanie za remont” jest dostępny dla warszawiaków od 2024 roku. Remont pustostanu to nowy sposób na to, by szybciej dostać mieszkanie komunalne. By jednak mieć na to szanse, trzeba spełnić konkretne kryteria dochodowe. Jeśli to się uda, beneficjent rządowego działania na własny koszt dokonuje prac remontowych w lokalu należącym do miasta. W zamian może go szybciej wynająć. Warto podkreślić, że każde miasto indywidualnie ustala zasady tego działania. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Mieszkanie za remont – Warszawa wprowadza surowe zasady

Rządowe działanie “Mieszkanie za remont” nie ma zasięgu ogólnopolskiego i nie każde miasto bierze w nim udział. Warszawa przystąpiła do niego dopiero w 2024 roku. Pomysł ten niesie konkretne korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i samorządu. Ci pierwsi mają szansę na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Urząd korzysta zaś na tym, że liczba pustostanów się zmniejsza, a zasób mieszkań pozostających w rękach samorządów rośnie. Co ciekawe władze stolicy już trzeci rok prowadzą działania skupione na pracach remontowych w pustostanach. W tym roku starania te zostaną uzupełnione programem “Mieszkanie za remont”.

Aby mieć szansę na uczestnictwo w programie “Mieszkanie za remont”, trzeba przede wszystkim oczekiwać na lokal komunalny w Warszawie. Prócz tego mieć stały meldunek w stolicy i spełniać kryterium dochodowe. Beneficjentami programu mogą zostać tylko osoby, które obecnie mieszkają w trudnych warunkach i nie są w stanie samodzielnie ich poprawić. O tego typu rozwiązaniu mogą zatem myśleć warszawiacy zajmujący aktualnie zbyt małe lokum lub mieszkanie w złym stanie technicznym. Prócz tego w programie nie mogą brać udziału osoby posiadające na własność nieruchomość mieszkalną.

Ponieważ program wymaga od uczestników samodzielnego przeprowadzenia remontu, musi być ich na to stać. Poniesione wydatki będą im rekompensowane w formie obniżonego czynszu najmu.

Najważniejszym wymogiem jest oczywiście kryterium dochodowe. W Warszawie miesięczny dochód netto dla singla nie może przekroczyć 1 971 zł. Przy dwóch osobach ten próg to 2 759,40 zł netto. Przy trzech domownikach kwota ta wynosi 3 810,59 zł, a przy czterech 4 467,59 zł. Progi te będą różne między innymi dla emerytów, nauczycieli czy osób niepełnosprawnych.

Mieszkanie za remont – nie każdy lokal nadaje się do programu

Warto podkreślić, że nie każdy lokal komunalny można wyremontować w ramach omawianego programu. Nie kwalifikują się do niego mieszkania, które znajdują się w budynkach uznanych za zabytki. Nie jest to możliwe również w przypadku lokali mieszczących się w zabudowie do kapitalnego remontu lub gdy prace remontowe wymagają ingerencji w instalację gazową. Każda dzielnica Warszawy przygotuje własną listę nieruchomości, które spełniają wymogi i mogą być brane pod uwagę w programie.

Procedura dla osób, które chcą wziąć udział w tym rządowym działaniu, jest prosta. Gdy listy odpowiednich lokali będą już gotowe, dzielnicowi zaczną zgłaszać się do osób oczekujących na mieszkanie komunalne z propozycją przeprowadzenia remontu w którejś z dostępnych nieruchomości. Gdy znajdą chętnych do podjęcia się tej pracy na zasadach ustalonych przez samorządy, podpisane zostanie porozumienie określające dokładne warunki współpracy. Gdy lokum jest gotowe do zamieszkania, beneficjenci działania będą mogli je wynająć.

Tagi:

Jeden komentarz

  1. Kogo dotycza te kryteria dochodowe bo na pewno nie osób uczciwie pracujących na minimalnym wynagrodzeniu a jeszcze przeprowadzić remont i się utrzymać w Warszawie

Dodaj komentarz