II kwartał 2021 na rynku nieruchomości

Dodane dnia 28 lip 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Grunty, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Rynek nieruchomości w II kwartale 2021 r. to przede wszystkim wciąż rosnący popyt na mieszkania, spadająca liczba dostępnych ofert i w rezultacie ciągły wzrost cen. Widać również zwiększone zainteresowanie klientów domami i działkami budowlanymi.

Od kilkunastu miesięcy rynek nieruchomości notuje ciągły wzrost cen, co potwierdzają dane za II kwartał br. zaprezentowane przez portal Nieruchomosci-online.pl. Ceny na rynku wtórnym, niezależnie od rodzaju nieruchomości, rosną niemal w każdym województwie i w każdej gminie. Największe podwyżki dotyczą jednak cen działek budowlanych i domów.

Na wzrost cen wpływa między innymi coraz mniejsza liczba nieruchomości dostępnych do sprzedaży. Informacje te potwierdzają deweloperzy, którzy wskazują, że popyt cały czas rośnie, a liczba nowych mieszkań jest ograniczona. Dotyczy to także gruntów – liczba ogłoszeń na koniec I półrocza wzrosła tylko w województwie podkarpackim (o 4%). W pozostałych regionach podaż działek maleje, a na Podlasiu, Pomorzu, Śląsku i w zachodniopomorskim spadek liczby ogłoszeń przekracza 20%.

Pomimo że mieszkania wciąż cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących, to liczba osób chcących kupić mieszkanie spadła do 30%, podczas gdy rok wcześniej było to 34,8%, a w 2018 aż 42%. Zwiększa się natomiast popyt na zakup domów wolnostojących. Biorąc pod uwagę stosunek liczby kontaktów do liczby ofert z danej kategorii nieruchomości, widzimy, że w II kwartale 2020 r. wskaźnik zainteresowania domami był większy niż mieszkaniami, a w II kwartale 2021 r. również działki budowlane cieszą się większą popularnością niż mieszkania.

W rezultacie tak dużego zainteresowania kupujących działkami budowlanymi ich ceny oczywiście rosną. W Polsce są gminy, szczególnie te sąsiadujące z dużymi aglomeracjami, gdzie ceny działek w porównaniu z IV kwartałem 2020 r. poszły w górę nawet o kilkadziesiąt procent. Gminą, w której ceny wzrosły najbardziej w ciągu ostatnich miesięcy, jest Kosakowo w województwie pomorskim. Odnotowano tam 35-procentowy wzrost cen ofertowych działek. Druga w kolejności jest Podkowa Leśna (wzrost o 29%), a trzecie podwarszawskie Łomianki (15%). W dużych miastach ceny wzrosły od kilku do kilkunastu procent. Wśród miejscowości turystycznych liderem wzrostu cen był Szczyrk, gdzie ceny działek skoczyły o blisko 11%.

Podaż domów wolnostojących również spada we wszystkich województwach. Średnio w całym kraju obserwuje się spadek liczby ogłoszeń na poziomie ok. 10%. Średnie ceny ofertowe domów wzrosły mniej niż ceny działek budowlanych – w całym kraju wzrost wynosi ok. 4%. Najbardziej domy podrożały w województwie podkarpackim (o 13%) i podlaskim (o 10%), a z kolei w województwie łódzkim odnotowano 3,5-procentowy spadek cen.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań na rynku wtórnym, w II kwartale ceny ofertowe wciąż rosły, niezależnie od wielkości mieszkania. Średni wzrost cen za mkw. mieszkania z drugiej ręki w 23 największych polskich miastach wyniósł 2,9%. Jedynie w Olsztynie odnotowano niewielki spadek cen (na poziomie 1,4%). Największe podwyżki, na poziomie 8,3%, obserwowano w Gdyni, dalej w kolejności jest Gorzów Wielkopolski i Sopot, odpowiednio wzrost na poziomie 7,6 i 6,1%.

Więcej dowiesz się z raportu Nieruchomosci-online.pl – “II kwartał 2021 na rynku nieruchomości”.

Tagi: ,

Dodaj komentarz