Rząd jednak przekłada na później walkę z patodeweloperką

Dodane dnia 10 kwi 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Termin patodeweloperka odnosi się do patologicznych zachowań deweloperów, którzy budują jak najniższym kosztem, aby maksymalizować zysk. Przykładami są mieszkania z ogródkami mniejszymi od balkonu lub nieustawne lokale, w których są tylko dwa kąty proste. Aby temu przeciwdziałać, przygotowano projekt przepisów, które miały temu przeciwdziałać. Okazało się, że wejdą w życie później niż początkowo zakładano.

Zmiany w budowach będą, ale jeszcze nie teraz

Zgodnie z rozporządzeniem rozwiązania, które mają przeciwdziałać patodeweloperce, wejdą w życie z opóźnieniem. Początkowo miały obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku, ale proces legislacyjny uległ wydłużeniu i wejdą w życie dopiero 1 sierpnia. Chodzi tutaj o warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, a także ich usytuowanie.

Dlaczego przesunięto termin wdrożenia zmian?

Rozporządzenie wynika ze zgłoszeń od jednostek samorządu terytorialnego, dotyczących konieczności większej ilości czasu na modyfikację dokumentacji planowanych inwestycji. Potrzeba go więcej na dostosowanie do nowych przepisów. Dodatkowy okres umożliwia zakończenie prac nad inwestycjami, które są w toku. Pojawiły się także obawy, że nowe przepisy mogą sparaliżować przebudowy. Okazało się, że jeśli ktoś zaplanował taką przebudowę, ale do 31 marca nie złożył odpowiedniego wniosku, musiał dostosować inwestycję do nowych warunków technicznych. Wynika z nich m.in. że w budynku, który składa się z ponad 4 kondygnacji, nie będzie można zrobić dodatkowego otworu, aby wstawić okno, jeśli znajduje się zbyt blisko sąsiedniej działki.

Nowe przepisy – jakie nastąpią zmiany?

Rozporządzenie wprowadza wiele nowości, które mocno wpłyną na realizowane w przyszłości budowy. Oto najważniejsze zmiany:

  • Budynek mieszkalny, który składa się z ponad 4 kondygnacji, musi się znajdować w odległości co najmniej 5 metrów od granicy sąsiedniej działki. Wcześniej były to 3 metry w przypadku ściany bez drzwi i okien, a z oknami lub drzwiami – 4 metry.
  • Lokal w nowych budynkach musi mieć nie mniej niż 25 mkw. Mniejszy może być tylko wtedy, gdy znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji budynku i istnieje do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz.
  • Jeśli przedmiotem inwestycji jest budynek lub zespół budynków powyżej 20 mieszkań, na terenie musi się znajdować plac zabaw o powierzchni co najmniej 20 mkw. W przypadku gdy jest ich od 21 do 50, stosuje się przelicznik 1 mkw. na lokal. Jeśli mieszkań będzie od 51 do 100, plac zabaw musi mieć co najmniej 50 mkw. Gdy lokali jest od 101 do 300 – obowiązuje przelicznik 0,5 mkw. na każde mieszkanie. Jeśli jest ich powyżej 300, musi mieć co najmniej 200 mkw.
  • Jeśli na jednej płycie balkonowej wykonywany jest więcej niż jeden balkon, powinna być zastosowana między nimi przegroda o wysokości co najmniej 2,2 metra, mając co najmniej szerokość balkonu. Jeśli balkon jest większy niż 2 metry, to też ta szerokość musi wynosić co najmniej 2 metry. Przegroda musi także mieć odpowiednią przepuszczalność światła – od 30 do 50%.
  • Budynek ma zapewniać pomieszczenie gospodarcze o powierzchni co najmniej 15 mkw. do przechowywania m.in. rowerów.

Zatem inwestorzy mają jeszcze czas na dostosowanie planów technicznych. Dopiero za jakiś czas dowiemy się, jak te regulacje wpłyną na ceny nieruchomości.

Tagi: ,

Dodaj komentarz