Koniec patodeweloperki? Będzie rozporządzenie zwiększające standardy nowej zabudowy

Dodane dnia 5 paź 2023 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Zwiększenie komfortu mieszkańców, poprawa prywatności i walka z patologicznymi rozwiązaniami projektowanymi przez niektórych deweloperów to cele rozporządzenia, które czeka na podpis ministra. Zapisy mają wejść w życie już na początku przyszłego roku. Ich skutki odczujemy w ciągu kilkunastu miesięcy, gdy oddawane do użytku będą inwestycje realizowane na nowych zasadach.

Rząd już dawno zapowiedział walkę z patologią, z jaką spotykamy się czasami na rynku mieszkaniowym. Nowe regulacje zmienią m.in. zasady projektowania balkonów, parkingów i placów zabaw oraz wprowadzają obowiązek wygospodarowania powierzchni pod wózkownie i rowerownie.

Nowe place zabaw będą duże i funkcjonalne

Obecnie deweloperzy są zobowiązani do wybudowania placu zabaw, ale często starają się na ten cel przeznaczyć jak najmniejszą powierzchnię działki, na której realizują swoją inwestycję. Jedyny stawiany wymóg to oddalenie placu zabaw o 10 metrów od okien i śmietników. W efekcie powstają place zabaw z jedną huśtawką lub malutką piaskownicą. Brak przestrzeni do zabawy często stanowi problem dla rodziców z małymi dziećmi.

Place zabaw realizowane od 1 stycznia 2024 roku będą wymagane, gdy liczba mieszkań w bloku lub na osiedlu przekroczy 20. Najmniejszy plac nie będzie mógł mieć mniej niż 20 metrów kwadratowych. Największy nie miej niż 200 metrów kwadratowych w przypadku inwestycji większych niż na 300 mieszkań.

Place zabaw projektowane według nowych wytycznych będą musiały być dostosowane do dzieci w różnym wieku i umożliwiać jednoczesną zabawę przynajmniej 5 osób.

Balkony zapewnią więcej prywatności

W przypadku sąsiadujących ze sobą balkonów, które są wykonane na jednej płycie, deweloper będzie musiał wykonać pełne oddzielenie pionowe dające więcej prywatności i zwiększające komfort użytkowania. Obecnie spora część balkonów i loggii oddzielonych jest jedynie niską ścianką lub barierką. Zwiększy się też odległość balkonów sąsiadujących ze sobą bloków. Balkon nie będzie mógł być bliżej niż 3 metry od granicy działki. To dwa razy więcej niż obecnie. Cały budynek (w przypadku obiektów o co najmniej 4 kondygnacjach) będzie musiał być odsunięty od granicy działki o co najmniej 5 metrów. Aktualnie obowiązujące przepisy wymagają minimum 3 metrów.

Zmiany w zasadach parkowania

Od pierwszego stycznia 2024 roku miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych będą mogły stanowić maksymalnie 6 proc. wszystkich stanowisk. Dzięki temu znikną parkingi w całości przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, oznaczone w ten sposób tylko dlatego, żeby mogły być zlokalizowane bardzo blisko budynków.

W przypadku tego typu miejsc nie trzeba stosować zasady mówiącej o tym, że parking na maksymalnie 10 aut musi być oddalony o co najmniej 7 metrów do okien. W przypadku parkingu do 60 pojazdów odległość ta wynosi 10 metrów, a w przypadku większych parkingów muszą być one odsunięte o co najmniej 20 metrów od okien.

Nowe pomieszczenia użytkowe dla mieszkańców

Nowe regulacje nakładają na deweloperów obowiązek zapewnienia pomieszczeń gospodarczych do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Mają one być zlokalizowane w pobliżu wyjścia z budynku lub na kondygnacji podziemnej.

Deweloperzy zgadzają się z większością zaproponowanych zmian, ale chcieliby dostać więcej czasu na wprowadzenie ich w życie. Zmiany na gotowych już projektach mogą zająć kilka miesięcy, więc w najgorszej sytuacji może zostać wstrzymana część inwestycji, których start był planowany na pierwsze miesiące 2024 roku.

Tagi: ,

Dodaj komentarz