Coraz większa aktywność obcokrajowców na polskim rynku mieszkaniowym

Dodane dnia 20 paź 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

W Polsce mieszka i pracuje wielu obcokrajowców. Część z nich zamierza się u nas osiedlić na stałe. Zakładając gospodarstwo domowe, kupują coraz więcej mieszkań. Czy mogą dla nas stanowić konkurencję na rynku nieruchomości?

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji coraz więcej cudzoziemców kupuje mieszkania w Polsce. W 2022 roku osoby przybywające zza granicy i legitymujące się obcym paszportem kupiły aż 14 359 nieruchomości.

Ukraińcy najaktywniejsi na rynku

Najaktywniejszą grupą obcokrajowców na polskim rynku nieruchomości są Ukraińcy. Od wielu lat przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu stabilnej, dobrze płatnej pracy. Napływ sąsiadów zza wschodniej granicy nasilił się po wybuchu wojny. Część z nich traktowała Polskę jako przystanek w drodze na zachód, część zdecydowało się na powrót do kraju, a kolejna grupa pozostała w Polsce i po znalezieniu pracy planuje osiedlić się na stałe.

W samym Wrocławiu, na blisko 17,5 tys. zameldowanych Ukraińców, ponad 3 tys. deklaruje, że będzie chciało osiedlić się w Polsce na stałe. Decyzja taka wiąże się często z założeniem rodziny lub przyjazdem najbliższych z Ukrainy i chęcią zakupu własnego mieszkania. Ukraińcy w ubiegłym roku stali się właścicielami prawie 6,4 tys. nieruchomości w Polsce i jest to wynik aż o 40 proc. wyższy niż w 2021 roku.

Ukraińcy szukają zazwyczaj mieszkań dostępnych od zaraz, z możliwością przeprowadzki zaraz po zakupie lub po zrobieniu niewielkiego remontu. Kupują zazwyczaj małe i średnie mieszkania składające się z 2-3 pokoi.

Nie tylko Ukraińcy przyjeżdżają do Polski w poszukiwaniu pracy. W kraju powstaje wiele fabryk, centrów rozwojowych i różnego rodzaju inwestycji realizowanych przez polskie oraz zagraniczne firmy, w których zatrudnienie bez trudu znajdują specjaliści różnych branż również zza granicy.

Niemcy chętnie osiedlają się w Polsce

Poza Ukraińcami największą grupą obcokrajowców kupujących mieszkania w Polsce są Niemcy. W 2022 roku kupili i nas 1,4 tys. lokali mieszkalnych. Najczęściej wybierają oni lokalizacje w pobliżu granicy i decydują się na większe mieszkania o podwyższonym standardzie.

Kolejną grupą cudzoziemców pod względem liczby kupionych w zeszłym roku nieruchomości w Polsce są obywatele Białorusi. Kupili oni w zeszłym roku 1,3 tys. mieszkań.

Z danych MSWiA wynika, że nieruchomości w Polsce chętnie kupują również Hindusi. Przybywający do Polski obywatele Indii to przede wszystkim specjaliści w branży IT, którym Polska oferuje kilka razy wyższe zarobki, niż dostaliby w Indiach. Po ustabilizowaniu sytuacji zawodowej sprowadzają oni do Polski swoje rodziny i osiedlają się, kupując mieszkania.

W jaki sposób cudzoziemcy finansują zakup mieszkania w Polsce?

Obcokrajowcy kupują mieszkania w Polsce za gotówkę lub posiłkując się kredytem hipotecznym. Obywatel innego kraju przebywający legalnie na terenie Polski, pracujący tu i płacący podatki bez problemu dostanie kredyt hipoteczny, jeśli tylko wykaże odpowiednio wysoki dochód.

Dla obcokrajowców prowadzących gospodarstwo domowe w Polsce, zamierzających się tu osiedlić i założyć rodzinę jest również dostępny kredyt mieszkaniowy w programie Bezpieczny Kredyt 2%.

Tagi:

Dodaj komentarz