Mieszkanie dla studenta

Dodane dnia 8 wrz 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

mieszkanie studenckie

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Rynek nieruchomości przeznaczonych pod wynajem we wrześniu ma szanse przeżyć pewne ożywienie. Wszystko za sprawą rzeszy studentów, rozpoczynających w październiku rok akademicki. Zasada ta dotyczy głównie miast będących ośrodkami akademickimi. Studenci często rezygnują z wynajmu w okresie letnim, by zaoszczędzić w ten sposób pieniądze. Miesiąc przed początkiem roku akademickiego rozpoczynają gorączkowe poszukiwania lokum na najbliższe dwa semestry. I choć zdawać by się mogło, ze najlepszy okres na znalezienie idealnej lokalizacji minął, a prawdziwe perełki zostały dawno znalezione przez innych, to we wrześniu również można znaleźć prawdziwe okazje. Jak to zrobić? Zasada jest prosta – wertować, wertować i jeszcze raz wertować ogłoszenia.

Obraz polskiego studenta znacznie się zmienił na przestrzeni lat. To już nie tylko osoba zdobywająca wiedzę, ale także często człowiek pracujący, który chce mieszkać w przyzwoitych warunkach. Dawne studenckie minimum – czyli łóżko, szafa i biurko – odchodzi do lamusa historii. Student chce mieszkać jednocześnie wygodnie i w przystępnej cenie. Ważna jest już nie tylko lokalizacja w pobliżu uczelni lub dobrych połączeń komunikacyjnych, ale także standard mieszkania.

Właściciele mieszkań przeznaczonych pod studencki wynajem na rożne sposoby aranżują studenckie stancje. Ogromna cześć posiadaczy takich lokali zapełnia je starymi meblami, by w ten sposób zaoszczędzić na ewentualnych remontach. Z drugiej strony ceny najmu w tak urządzonych mieszkaniach są (powinny) być niższe. To dobre rozwiązanie dla tych żaków, którym najbardziej zależy na niskiej cenie mieszkania. Jeśli chodzi o dekoracje, zawsze można zmienić coś na własną rękę, o ile właściciel mieszkania wyraził zgodę na przeprowadzania drobnych zmian. W sklepach nie brakuje także tanich i efektownych dodatków, które ożywią każde wnętrze. Właściciele mieszkań, którzy decydują się na wyposażenie ich starymi meblami powinni pamiętać, by poszczególne meble nie pochodziły z przysłowiowej “innej parafii”. Nawet starszymi meblami można ładnie wypełnić wnętrze, ważne jest, by wszystkie elementy tworzyły spójna całość.

Wśród ofert najmu skierowanych do studentów nie brakuje propozycji eleganckich mieszkań, urządzonych na wyższym standardzie, z wieloma udogodnieniami. Ceny takich lokali są oczywiście wyższe. O takiej aranżacji mieszkania powinni pomyśleć ci właściciele, których nieruchomość znajduje się w mało atrakcyjnych punktach, np. na obrzeżach miasta. Oferta kompletnie wyposażonego mieszkania może przyciągnąć tych, którzy cenią wygodę i dostatek, a którym nie straszna odległość do uczelni czy centrum miasta.

Decydując się na powierzenie swojego mieszkania studentom warto pamiętać, że to bardzo elastyczna grupa wynajmujących. Z jednej strony nie wymagają luksusów, z drugiej – chcą, by to przejściowe mieszkanie zapewniało im podstawowe potrzeby – nauki, wypoczynku, spotkania z przyjaciółmi. Jak wszyscy ludzie potrzebują swego własnego miejsca. Dlatego warto przygotować swoje mieszkanie w miarę możliwości tak, by sprostać oczekiwaniom tej niezwykle ważnej grupy potencjalnych najemców.

Największym wydatkiem są kuchnia i łazienka. Pokoje powinny zostać wyposażone we wszystkie niezbędne meble. Koniecznością, o której w zasadzie się nie dyskutuje jest sprzęt AGD. Warto wyposażyć mieszkanie we wszelkie możliwe sprzęty, bo student nie chce w razie przeprowadzki przewozić z miejsca w miejsce suszarki na ubrania, odkurzacza, mopa czy innych tego typu urządzeń. Nieco bardziej luksusowe dodatki typu ekspres do kawy czy zestaw kina domowego powinny znaleźć się w mieszkaniu o wyższym standardzie. Podstawową zasadą podczas aranżacji studenckiego mieszkania jest stworzenie funkcjonalnej przestrzeni do życia, z umiarkowanym inwestowaniem w materiały wykończeniowe i meble.

Planując wynajęcie swojego mieszkania studentom warto wcześniej ustalić liczbę osób, która może w nim zamieszkać, by w ostatniej chwili nie dostawiać łóżek i komódek. Warto pamiętać, że upychanie na siłę większej liczby lokatorów może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Czasy, gdy studenci dzielili w trójkę jeden pokój odeszły w przeszłość. Obecnie coraz więcej młodych osób chce prywatności i własnego pokoju. Nawet w akademikach widać trend w kierunku zmniejszania liczby lokatorów mieszkających w jednym pokoju.

Powierzając swoje mieszkanie studentom warto spisać umowę najmu, która będzie zabezpieczeniem w przypadku niespodziewanej wyprowadzki bądź powstałych zniszczeń. W tym celu warto zadbać o odpowiednie paragrafy umowy, regulujące tego typu kwestie. Zabezpieczeniem będzie także protokół zdawczo-odbiorczy, zawierający spis całego wyposażenia, z widelcami i łyżeczkami do kawy włącznie. W mieszkaniu studenckim, podobnie z resztą jak w każdym innym, nie unikniemy zniszczeń. Dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania na wypadek powstania ewentualnych szkód.

Tagi:

Dodaj komentarz