Mapa do celów projektowych – etapy jej powstawania

Dodane dnia 28 gru 2016 w kategorii Grunty, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

pomiary geodezyjne

roman023/bigstockphoto.com

Za wykonanie mapy do celów projektowych odpowiada geodeta. Zaś szczegółowy zakres i tryb wykonywania mapy regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 lutego 1995 roku. Określa ono rodzaj i zakres opracowań geodezyjnych i kartograficznych, a także czynności geodezyjnych, które obowiązują w budownictwie. Mapa do celów projektowych jest opracowywana na podstawie mapy zasadniczej. Całość opracowań geodezyjno-kartograficznych związana jest z przygotowaniem dokumentacji geodezyjnej, która wykorzystywana jest na potrzebę wykonania projektu budowlanego. Każda inwestycja, w której niezbędne jest pozwolenie na budowę wymaga wcześniejszego opracowania mapy do celów projektowych, która powinna stanowić kopię aktualnej mapy zasadniczej (bądź innej) przyjętej wcześniej do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (poradnikprojektanta.pl).

Przygotowanie mapy do celów projektowych obejmuje kilka etapów. Uprawniony geodeta musi uzyskać dane działki (tj. np. obręb ewidencyjny, numer działki), a następnie zgłosić pracę geodezyjną do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Czas oczekiwania na potrzebne dokumenty z Ośrodka wynosi ustawowo 10 dni roboczych. Po pobraniu map zasadniczych (nieaktualizowanych) geodeta dokonuje pomiaru aktualizacyjnego w terenie. Następny etap prac związanych z mapą do celów projektowych polega na kompletowaniu operatu pomiarowego przez uprawnionego geodetę i przekazaniu dokumentów do wprowadzenia do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej. Ośrodek przekazuje geodecie gotową mapę do celów projektowych w wersji DWG wraz z licencją. Ilość przygotowywanych przez geodetę map, zależy od potrzeb inwestora. Należy pamiętać, że geodeta powinien podbić w Ośrodku wszystkie mapy, które przekazuje inwestorowi (poradnikprojektanta.pl).

Mapa do celów projektowych jest ważna przez okres 2 lat. W sytuacji kiedy warunki w terenie znacząco odbiegają od tych, które znajdują się na mapie to inwestor, aby ustrzec się problemów na dalszych etapach realizacji inwestycji, musi pilnować jej aktualizacji(www.smartgeo.pl).

Tagi:

Dodaj komentarz