Co wpływa na cenę nieruchomości komercyjnej

Dodane dnia 26 lut 2014 w kategorii Nieruchomości komercyjne, Wycena nieruchomości | 2 komentarze

Nieruchomość komercyjna, to nieruchomość, która z założenia przeznaczona jest na prowadzenie działalności gospodarczej, czyli mająca charakter niemieszkalny. Wśród nich wymienić można biurowce, hale magazynowe, lokale handlowe, place postojowe, magazyny i inne generujące przychody dla danego przedsiębiorcy.

 nowoczesne budownictwoWybierając konkretną nieruchomość, należy uwzględnić wiele czynników, aby odpowiednio dobrać ją do rodzaju prowadzonej działalności. Istotnym kryterium jest także cena nieruchomości, a ta z kolei kształtowana jest przez wiele czynników. Na cenę nieruchomości komercyjnej wpływ mają:

  • położenie nieruchomości – lokalizacja przy wyborze nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej jest niezwykle ważna, gdyż to ona może się przyczynić do powodzenia lub niepowodzenia biznesu. Lokale znajdujące się w centrach miast, czy w prestiżowych dzielnicach biznesowych, będą znacznie droższe od tych, umiejscowionych w dzielnicach bocznych, czy w budynkach o mało atrakcyjnym wyglądzie zewnętrznym. Poza walorami estetycznymi znaczenia mają także takie elementy jak sposób wejścia do lokalu, czy jest możliwy bezpośrednio z ulicy, czy możliwe jest wywieszenie reklamy, czy pomieszczenie posiada witryny. Ponadto nie bez znaczenia jest otocznie nieruchomości. Rozbudowana infrastruktura, bliskość zielonych skwerów wpłynie na cenę lokalu biurowego, przeznaczonego dla działalności opierającej się np. na kontakcie z klientem, jednak nie będzie miała znaczenia dla ceny hali fabrycznej czy magazynu, dla których korzystniejsze, i jest położenie przy głównych arteriach drogowych, umożliwiające np. ruch ciężarowych aut.

  • standard wykończenia – w przeciwieństwie do nieruchomości niekomercyjnych, wykończenie lokalu użytkowych „pod klucz” nie zawsze jest mile widziane. Rozmieszczenie i aranżacja pomieszczeń, a także standard wystroju, musi pozostawać w zgodzie z rodzajem wykonywanej działalności. Przygotowanie lokali w stanie do wykończenia, może powodować wzrost jego ceny, gdyż dostosowanie takiego pomieszczenia do potrzeb przedsiębiorcy będzie się łączyło z mniejszymi kosztami i nakładem pracy, aniżeli w przypadku konieczności nowego zaaranżowania wykończonego już lokalu.
  • wysokość kosztów eksploatacyjnych – decydując się na kupno lub wynajem lokalu użytkowego, należy wziąć pod uwagę miesięczne koszty utrzymania nieruchomości, gdyż jako koszty stałe, będą regularnie pomniejszać uzyskiwany przez firmę zysk. Największe ceny za metr kwadratowy powierzchni osiągają lokale w nowoczesnych, modnych biurowcach. Ponadto koszty utrzymania zwiększają się wraz możliwością (lub koniecznością) korzystania z dodatkowych usług, jak ochrona, recepcja czy wykup miejsc parkingowych, lub korzystanie z infrastruktury telekomunikacyjnej.
  • winda w budynku – w nowym budownictwie istnienie windy jest już standardem, jednak w starszych kamienicach lub blokach niekoniecznie. Jeśli rodzaj prowadzonej działalności wymaga przyjmowania w siedzibie klientów, lub np. częstych dostaw niezbędnych materiałów, zdecydowanie się na nieruchomość bez windy może być mocno kłopotliwe, jednak z drugiej strony jej cena będzie niższa niż cena podobnego lokalu znajdującego się w budynku z windą.
  • skomunikowanie nieruchomości – w lokalach komercyjnych położnych w miastach, wpływ na cenę ma skomunikowanie danej lokalizacji z pozostałymi częściami miasta. Droższe więc będą biura położone w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Istota jest także dostępność miejsc parkingowych, które mogą zostać wliczone w cenę nieruchomości, i pozostają zarezerwowane dla pracowników i klientów biura. Jeśli nie ma takiej możliwości to dostępność parkingów miejskich będzie warunkowała cenę lokalu. Dla wartości nieruchomości o przeznaczeniu magazynowym lub fabrycznym, znaczenie będzie miało położenie względem głównych, drogowych szlaków komunikacyjnych oraz łatwość dostępu dla aut dostawczych i maszyn wielkogabarytowych.

Decydując się na zakup lub wynajem konkretnego lokalu przeznaczonego na działalność, trzeba także mieć na uwadze, że ceny dla przedsiębiorców często podawane są w postaci cen netto. Oceniając przy wyborze lokalu kryterium ceny, należy więc doliczyć stosowny podatek.

Tagi: , ,

2 komentarze

  1. W JARTOMie mają teraz wolne hale w SSE, mnóstwo wolnych nieruchomości, potencjał jest ogromny, można się spodziewać wielu zmian, ale trudno sugerować jaka konkretnie będzie skala tych przejęć – prawda jest taka, że może być bardzo różnie.

  2. Rynek czeka na środki. Wiadomo, że potencjał inwestycyjny jest ogromny, zwracajcie uwagę na JARTOM, kolejne hale magazynowe są wolne, nawet w SSE, tak więc da się fajnie zainwestować. Tylko czy posiadacie na ten cel środki?

Dodaj komentarz