Zniesienie opłaty za użutkowanie wieczyste gruntu

Dodane dnia 30 cze 2016 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zlikwidować opłatę za użytkowanie wieczyste. Nowe przepisy, znoszące przymusową coroczną opłatę, mają wejść w życie 1 stycznia 2017 roku i będą dotyczyć gruntów, na których są zlokalizowane budynki wielolokalowe. Jeśli nowa ustawa wejdzie w życie, właściciele mieszkań mogą z dnia na dzień zostać właścicielami gruntu, na którym stoi blok lub inny budynek wielolokalowy.

W praktyce może to oznaczać większy koszt za przekształcenie udziałów w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu. To z kolei może wiązać się z poniesieniem kosztu za takie przekształcenie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r. poz. 1774 z późn. zm.) opłata za przekształcenie równa jest różnicy między wartością prawa własności a wartością prawa użytkowania wieczystego. Największe wydatki mogą ponieść mieszkańcy budynków, w których znajduje się niewiele mieszkań, a którzy posiadają większy udział w użytkowaniu gruntu.

Według zapowiedzi ministerstwa infrastruktury i budownictwa, celem nowej ustawy jest zapobiegnięcie nagłym i wysokim podwyżkom opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu. Ze względu na rzadko przeprowadzaną aktualizację wartości nieruchomości, koszty wnoszonej corocznie opłaty mogły szybować znacznie w górę. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, opłata za użytkowanie wieczyste będzie stała, waloryzowana zgodnie ze wskaźnikiem GUS i wnoszona do momentu wygaśnięcia umowy.

Innym celem proponowanych zmian jest ułatwienie procedury przekształcania prawa współużytkowania wieczystego gruntu w prawo współwłasności gruntu. Zgodnie z obecnymi przepisami taka procedura nie jest łatwa. Wniosek o przekształcenie udziałów w prawie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki wielolokalowe, w prawo współwłasności gruntu musi poprzeć połowa mieszkańców budynku. Sprzeciw jednego z nich powoduje zawieszenie procedury i konieczność skierowania sprawy do sądu powszechnego. To powoduje przedłużenie całej procedury przekształcania prawa. Dlatego resort infrastruktury chce przekształcać z mocy ustawy wszystkie udziały w prawie użytkowania wieczystego w udziały w prawie własności gruntu.

Nie znane są szczegóły dotyczące opłat za przekształcenie. Trwają prace nad ostateczną wersją ustawy. Jednak niewiadomo, czy ustawa w ogóle zacznie działać. Według specjalistów, proponowane zmiany nie są zgodne z konstytucją, gdyż miałyby objąć tylko jedną grupę, czyli mieszkańców budynków wielolokalowych. To z kolei jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa.

Póki co, nie znamy ostatecznej wersji ustawy.

Tagi:

Dodaj komentarz