Wskutek czego można utracić dopłaty z Bezpiecznego Kredytu?

Dodane dnia 12 cze 2023 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Już z dniem 1 lipca mają wejść w życie przepisy umożliwiające zakup pierwszego mieszkania na własność. Program “Bezpieczny Kredyt 2%” jest szeroko komentowany w mediach, na start czekają również inwestorzy. W publicznej debacie niezbyt często podejmuje się jednak temat ryzyka utraty rządowych dopłat. Warto o nim wiedzieć, bo prawo do preferencyjnych warunków można stracić właściwie w każdym momencie. Jakich zasad należy przestrzegać, aby tego uniknąć? Kiedy tracimy dopłaty do kredytu i czy trzeba zwracać już uzyskane środki? Przyjrzyjmy się rządowemu wsparciu właśnie z tej strony.

Bezpieczny kredyt 2% – obostrzenia dla kredytobiorców

Ograniczenia związane z użytkowaniem nieruchomości mieszkalnej, którą kupujemy przy wsparciu państwa, nie są niczym nowym. Tego typu zasady obowiązywały również we wcześniejszych programach pomocowych, takich jak “Rodzina na swoim” czy “Mieszkanie dla młodych”

“Bezpieczny kredyt 2%” też został skonstruowany w ten sposób. Jeśli beneficjent programu nie wprowadzi się do mieszkania lub domu, który nabył w ten sposób, wówczas dopłaty zostaną wstrzymane. Co więcej trzeba będzie też zwrócić całą różnicę w oprocentowaniu wraz z odsetkami. Tak restrykcyjne zasady mają przeciwdziałać komercyjnemu użyciu nieruchomości nabytych w ramach programu. Jest to ważne, ponieważ wsparcie państwa ma na celu przede wszystkim poprawienie sytuacji mieszkaniowej w Polsce i aktywną pomoc Polakom w nabyciu ich pierwszego mieszkania.

Podobne zasady będą obowiązywały kredytobiorcę, który zostanie skazany za oszustwo kredytowe dotyczące uczestnictwa w programie. Jeśli do tego dojdzie, dopłaty automatycznie zostają wstrzymane, a całą wcześniejszą pomoc finansową od państwa, trzeba zwrócić w pełnej kwocie wraz z odsetkami.

Ustawa przewiduje też inne restrykcje. Dopłaty wygasną, jeśli w trakcie kredytowania sprzedamy naszą nieruchomość lub, jak wspomnieliśmy, zmienimy sposób jej użytkowania. Beneficjentem programu nie może zostać też osoba, która kupi kolejne mieszkanie, chyba że je odziedziczyła. Celem wsparcia jest przede wszystkim pomoc w zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Więc jeśli na stałe przestaniemy tam mieszkać, ściągamy na siebie takie ryzyko. Oczywiście każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i jeśli z “Bezpiecznego Kredytu 2% korzysta rodzina, wyprowadzka jednego ze współmałżonków nie oznacza utraty dopłat.

Co ważne, kredytobiorca, również taki, który korzysta z pomocy państwa, musi być wiarygodny i wypłacalny. Dlatego dopłaty traci każda osoba, która w trakcie trwania programu ogłosi upadłość konsumencką lub nie będzie już w stanie spłacać kredytu. Dopłaty w tym przypadku są wstrzymywane, ale wcześniej uzyskanego wsparcia nie trzeba zwracać. Dlatego tak ważne jest, aby informować bank o wszelkich zmianach naszej sytuacji życiowej, jeśli mogą one wpłynąć na nasz status w programie. Co ważne, jeśli np. pracownicy banku dowiedzą się, że wynajmujemy lokal zakupiony w ramach “Bezpiecznego Kredytu”, zamiast w nim mieszkać, dopłaty zostaną nam odebrane. Choć tego typu kontrola ze strony banków komercyjnych wydaje się wątpliwa i trudna do przeprowadzenia, zatajanie ważnych informacji jest w tej sytuacji bardzo ryzykowne.

Tagi:

Dodaj komentarz