Varso w Warszawie

Dodane dnia 20 sty 2017 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Varso wieżowiec

Niedaleko dworca Centralnego w Warszawie stanie najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Wieżowiec ma mierzyć 310 metrów wysokości i nosić nazwę „Varso”. Usytuowany będzie wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej (od narożnika Al. Jana Pawła II) w kierunku ulicy Żelaznej.

Varso stanowi konkurencję nie tylko dla polskiego Pałacu Kultury i Nauki, którego wysokość sięga 237 metrów, ale również drapaczy chmur w całej Unii Europejskiej. Swoją wysokością przewyższa najwyższy do tej pory budynek w UE jakim jest londyński The Shard (mierzący 309,6 metrów). Prace budowlane rozpoczęły się pod koniec 2016 roku. Planowany termin realizacji inwestycji przypada na 2020 rok. Projekt warszawskiego Varso przewiduje, że 230 piętro wieżowca zostanie przeznaczone na taras widokowy (najwyższy do tej pory w Europie). Za projekt budynku odpowiada brytyjska pracownia Foster + Partners, która powstała w 1967 roku. Jej praktyka architektoniczna ścisłe nawiązuje do założyciela firmy – Lorda Fostera. (Biuro realizowało w swojej pracowni projekty m.in. siedziby Commerzbanku we Frankfurcie nad Menem, nowy stadion Wembley, a także ratusz w Londynie.) Generalnym wykonawcą warszawskiego Varso jest słowacki deweloper, firma Reavis Constructions. Poza inwestycją Varso na działce budowlanej mają stanąć jeszcze dwie budowle, ale ich wysokość nie będzie już tak spektakularna jak w przypadku wieżowca. Będą to budynki, których wysokość osiągnie 80 i 90 metrów (www.bankier.pl).

Wieżowiec Varso wraz z iglicą osiągnie wysokość 310 metrów. Budynek będzie składał się z 53 pięter. Szacowana wartość projektu wynosi 2,2 miliarda złotych (businessinsider.com.pl).

Dodaj komentarz