Umowa przedwstępna

Dodane dnia 9 lis 2015 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Umowa przedwstępna to dokument, który należy sporządzić w sytuacji, gdy kupno czy sprzedaż domu lub mieszkania nie może zostać sfinalizowane natychmiastowo. Bywają sytuacje, gdy sprzedający przykładowo nie może od razu opuścić mieszkania ( w dniu sprzedaży), lub jeśli kupujący oczekuje na decyzję banku odnośnie przyznania kredytu na zakup nieruchomości. Umowa przedwstępna precyzuje datę ostatecznej finalizacji transakcji, tuż po ustąpieniu czynników blokujących. Zapisy umowy przedwstępnej obowiązują także w momencie podpisania ostatecznej umowy.

Spisanie umowy przedwstępnej wiąże się z wpłaceniem zadatku. Nie oznacza to jednak, że nie można odstąpić od postanowień umowy przedwstępnej. W przypadku rezygnacji ze strony kupującego zadatek przepada, natomiast sprzedający jest zobowiązany wypłacić jego podwójną wartość. Jeśli natomiast wszystko pójdzie zgodnie z pierwotnym planem, zadatek staje się częścią ceny nieruchomości.

Spisanie umowy przedwstępnej nie wymaga obecności notariusza. Warto jednak skorzystać z porad fachowców, by precyzyjnie zawrzeć w niej wszystkie niezbędne dane. Umowa przedwstępna jest honorowane przez banki udzielające kredytów mieszkaniowych.

Dodaj komentarz