Stan surowy

Dodane dnia 12 wrz 2014 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Stanem surowym nazywamy stan nieruchomości, która posiada dach, jednak nie jest wykończona. Spotkać się można także z określeniem stanu surowego jako jednego z etapów budowy.

Stan surowy dzielimy na (w przypadku domów jednorodzinnych):

  • otwarty, czyli taki, który posiada wymurowane kominy, ściany nośne, strop znajdujący się nad parterem czy pokrycie dachu, jednak brak jest w nim wstawionych okien, zamontowanych drzwi czy ścianek działowych, w tym stanie trwają prace montażowo-konstrukcyjne typu wykopy, budowa ścian fundamentowych i wylewanie ław fundamentowych, czy położenie izolacji termicznych i chroniących przed wilgocią,
  • zamknięty, czyli taki, w którym jedyną rzeczą do skończenia są prace wykończeniowe, a także porządkowanie terenu budowy. Znajdziemy tutaj zarówno zamontowane drzwi, jak i wstawione okna. Koszt stanu surowego zamkniętego to około 50% kosztów inwestycji.

Termin „stan surowy” nie jest uwarunkowany żadnym prawem, jest terminem umownym. Istnieje także trzeci etap budowany zwany „pod klucz”, czyli etap, w którym trwają roboty wykończeniowe wewnątrz budynku. Koszt stanu „pod klucz”, zwanego też stanem deweloperskim, to około 70% całości kosztów inwestycji. Pozostałe 30% stanowi koszt wykończenia, które zależy od indywidualnego pomysłu.

Stan surowy budowli jest najlepszym stanem jeśli chodzi o zimową przerwę w budowie. Przemawia za tym fakt, iż ściany potrzebują czasu na wyschnięcie oraz to, że w takim domu nie znajduje się nic wartościowego. Jedyne co należy zrobić to w miarę możliwości zasłonić wszelkie otwory, czyli np. otwory okienne i drzwiowe zabić deskami. Dobrym pomysłem jest także osłonięcie tych otworów wcześniej folią, jednak w taki sposób, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Poleca się również pokrycie budowli dachem, a w przypadku, kiedy nie ma takiej możliwości (konstrukcja nie została zbudowana), zabezpieczenie można dokonać poprzez położenie na górze desek okrytych papą. W przypadku, kiedy więźba nie posiada pokrycia, dobrym sposobem na zabezpieczenie jest pokrycie góry folią paroprzepuszczalną.

Dodaj komentarz