Rusza zmieniony program MdM

Dodane dnia 6 wrz 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Mieszkanie dla Młodych

Od września zmieniają się zasady przyznawania dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zwiększenie kwoty dopłaty, rozszerzenie przywilejów dla rodzin wielodzietnych oraz włączenie rynku wtórnego to najpoważniejsze zmiany w programie, które powinny zwiększyć popyt na kredyty z dopłatami w ramach programu MDM. Póki co jednak sprzedaż tych kredytów utrzymuje się na średnim poziomie.

Najważniejsza zmiana, czyli włączenie rynku wtórnego ma zmienić ten stan rzeczy, a także zwiększyć dostępność do dopłat i samych mieszkań na mniejszych rynkach nieruchomości. Chodzi o mniejsze miasta i miasteczka, gdzie w zasadzie aktywność deweloperska nie istnieje, a budownictwo stanowią domy wznoszone ze środków własnych. Zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych pozwolą uzyskać tę atrakcyjną dopłatę osobom z małych miejscowości, które do tej pory były niejako wyjęte spod programu.

To co cieszy mieszkańców małych miast, nie do końca satysfakcjonuje tych, którzy mieszkają w większych skupiskach miejskich. Aby wyliczyć limit cenowy mieszkania z drugiej ręki, które będzie można nabyć w ramach programu Mieszkanie dla Młodych, stosuje się mnożnik 0,9 ( dla nowych mieszkań 1,1). Po przeliczeniu może się okazać, ze mieszkań mieszczących się w przyjętym limicie może być w dużych miastach mało. Według wyliczeń serwisu Domiporta.pl, w Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu i w Warszawie będzie to niespełna 3 proc. mieszkań. Nie najlepiej będzie także w Gdyni, Lublinie i Opolu. Część specjalistów zakłada, ze właściciele mieszkań niemieszczących się w limicie będą obniżali ceny, byle tylko moc sprzedać nieruchomość. O wiele lepiej sytuacja wygląda w Bydgoszczy, Katowicach i Łodzi, gdzie dostępność mieszkań z rynku wtórnego mieszczących się w limitach wynosi około 50 proc.

Włączenie rynku wtórnego do programu Mieszkanie dla Młodych przyniesie najlepsze rezultaty w mniejszych miastach i miasteczkach, gdzie procent dostępnych mieszkań będzie wynosić powyżej 60 proc. Tu nie powinno być problemu ze znalezieniem oferty w odpowiedniej cenie ( np. Zabrze, Sosnowiec, Tychy, Gorzów Wlkp., Bytom, Siedlce, Częstochowa).

Tagi: , ,

Dodaj komentarz