Nowe mieszkania w wielkiej płycie

Dodane dnia 23 gru 2019 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Wielka płyta to wcale nie jest przeżytek. Okazuje się, że powoli wraca ona do łask. Coraz większa liczba nowych mieszkań w Polsce powstaje właśnie przy pomocy tej technologii. Czy bierzemy przykład z naszych zachodnich sąsiadów? W innych krajach Europy budownictwo wielkopłytowe robi furorę, jako tani i szybki sposób na postawienie nowych nieruchomości. W Szwecji, przykładowo, z prefabrykatów zbudowanych jest aż 84% domów!

Problemy na rynku nieruchomości

Specjaliści uważają, że w Polsce brakuje aż 2,5 miliona mieszkań. Taki deficyt mobilizuje do działania deweloperów. Nie mają oni czasu na wielomiesięczne czy wieloletnie inwestycje. Sięgają zatem po środki, znane już wcześniej – budowanie osiedli z wielkiej płyty. Choć takie budowle kojarzą się głównie ze starymi, straszącymi blokowiskami to wcale nie oznacza, że nie można wykorzystać technologii wielkopłytowej do stawiania, przykładowo, domków wielorodzinnych.

Coraz więcej nowych mieszkań z wielkiej płyty

2019 rok jest czasem renesansu dla wielkiej płyty. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z prefabrykatów powstało bowiem aż 10 000 lokali, czyli ok. 5% wszystkich inwestycji w kraju. W ciągu pierwszych 9 miesięcy roku 2019 pojawiło się na rynku aż 7700 tysięcy nieruchomości z wielkiej płyty. To naprawdę imponująca liczba, zważywszy na fakt, że do tej pory ta technika budownictwa kojarzyła się jedynie z głęboką komuną i raczej jej unikano.

Jak wygląda „nowoczesna wielka płyta”?

Obecne budynki budowane są przy pomocy tej technologii niewiele mają wspólnego z PRL-owskimi nieruchomościami. Aktualnie betonowe elementy prefabrykowane, wykorzystywane podczas stawiania domów, są lepiej dopracowane. Uważa się nawet, że jakościowo można przyrównać je do innych materiałów budowlanych.

Wielka płyta zbawieniem dla mieszkaniówki?

Stawianie domów „z gotowców” może rozwiązać problemy, które dotyczą gospodarki mieszkaniowej. Wielkie, przygotowane do połączenia płyty, które przyjeżdżają na place budowy znacznie usprawniają proces powstawania nowych nieruchomości. Użycie technologii wielkopłytowej umożliwi zatrudnienie mniejszej ilości osób (a chętnych do pracy niestety brakuje), ograniczenie kosztów i szybsze zakończenie prac. Budujący, na postawienie nowej nieruchomości, zamiast roku będą potrzebowali jedynie kilku miesięcy.

Jakie są koszty budowy?

Dzięki wielkiej płycie mieszkania i domy mogą być w przyszłości tańsze. Przewiduje się bowiem, że stawianie budowli z prefabrykatów może kosztować nawet do 20% mniej. Jednak, aby się tak stało, należy podejść do tematu profesjonalnie. Optymalizacja procesu budowy jest możliwa, ale trudna.

Technologia wielkopłytowa to może być przyszłość dla budownictwa mieszkaniowego. Coraz więcej firm budowlanych wykorzystuje ją w swoich projektach. W Polsce, w 2019 roku, co 19 nowe mieszkanie, jest postawione przy wykorzystaniu wielkiej płyty.

Tagi:

Dodaj komentarz