Notariusze zyskają nowe uprawnienia – co to zmieni?

Dodane dnia 19 sie 2022 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Kobieta w biznesowym stroju siedzi przy biurku i z długopisem w dłoni przegląda dokumenty

Dane dotyczące rynku nieruchomości w Polsce, dotyczące sprzedaży i cen, są często opóźnione i niepełne. Niebawem może się to jednak zmienić, ponieważ do sejmu ma trafić projekt ustawy zgodnie, z którym notariusze będą mogli dokonywać wpisów do księgi wieczystej. Oprócz przyspieszenia procedury dokonywania wpisów do KW miałoby to korzystny wpływ na jakość danych statystycznych dotyczących rynku mieszkaniowego.

Zgodnie z nowym pomysłem po każdym akcie notarialnym notariusz spisywałby podstawowe informacje dotyczące przeprowadzonej transakcji, a następnie przesyłał je do oficjalnej bazy danych. W przygotowywanej ustawie znaleźć ma się zapis poszerzający uprawnienia notariuszy o dokonywanie wpisów do ksiąg wieczystych oraz wprowadzający zmiany w funkcjonującym obecnie systemie teleinformatycznym. Dodatkowa funkcjonalność mogłaby zostać dopisana do przygotowywanego systemu informatycznego.

Pomysł zyskał uznanie wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, który przyznaje, że takie rozwiązanie, mogłoby usprawnić pozyskiwanie danych na temat rynku nieruchomości. Aktualne i szczegółowe dane są potrzebne nie tylko specjalistom rynku mieszkaniowego, ale także konsumentom. Ponadto proponowane rozwiązanie zwiększyłoby bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Specjaliści z ministerstwa sprawiedliwości mają przeanalizować możliwość uzupełnienia systemu informatycznego o nową funkcjonalność.

Zasadniczym celem ustawy jest jednak między innymi skrócenie czasu oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. Uprawnienia notariuszy miałyby zostać poszerzone właśnie o prawo do dokonywania wpisów w księdze wieczystej związanych z ustanowieniem własności oraz wpisywaniem hipotek. Dotyczy to głównie zakładania nowych ksiąg wieczystych, gdy nieruchomość sprzedawana jest przez przedsiębiorcę. Obecnie wpisów do ksiąg wieczystych mogą dokonywać jedynie sądy, co znacznie wydłuża całą procedurę. W niektórych miastach na wpis do księgi wieczystej lub założenie nowej księgi trzeba czekać kilka miesięcy. W okresie ostatniego boomu na zakup nieruchomości zdarzało się, że proces oczekiwania trwał nawet około roku. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób, które mieszkanie kupiły na kredyt i do czasu wpisu hipoteki, muszą ponosić dodatkowe koszty ubezpieczenia pomostowego. Proponowane rozwiązanie sprawiłoby, że osoby kupujące nieruchomość na kredyt, otrzymywałyby wpis niemal natychmiast. W związku z tym, że poszerzenie uprawnień notariuszy wymaga podłączenia ich do systemu teleinformatycznego, przy okazji modernizacji systemu pod tym kątem, można wprowadzić też dodatkowe zmiany umożliwiające przesyłanie danych na temat realizowanych transakcji. Dzięki temu poprawi się jakość i aktualność statystyk dotyczących polskiego rynku nieruchomości.

Aktualnie projekt ustawy jest konsultowany i jeśli nie będzie uwag, możliwe, że jeszcze w sierpniu zostanie przyjęty przez rząd, a do sejmu trafiłby we wrześniu. Zgodnie z założeniami vacatio legis ustawa ma wejść w życie rok po jej uchwaleniu.

Tagi: ,

Dodaj komentarz