Nieruchomości jako składnik majątku – Polska na tle Europy

Dodane dnia 11 sie 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zbadać, jaki jest udział nieruchomości w majątku polskich gospodarstw domowych. Okazuje się, że w porównaniu z innymi europejskimi krajami, w Polsce wygląda to dość specyficznie.

Nawet bez dokonywania specjalistycznych badań socjologicznych wiemy, że Polacy wykazują duże przywiązanie do posiadania własnego mieszkania i nie dotyczy to tylko starszego pokolenia. Eksperci Rynek.Pierwotny.pl w oparciu o badania OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) przeanalizowali strukturę majątku gospodarstw domowych. Badacze zaobserwowali duże różnice w kwestii wyboru aktywów, w które najchętniej inwestują gospodarstwa domowe w poszczególnych krajach. Polska wyróżnia się wśród pozostałych krajów Europy, chociażby pod względem poziomu zadłużenia mieszkaniowego, które jest u nas na niskim poziomie.

Należy podkreślić, że większość analizowanych danych dotyczących struktury majątku gospodarstw domowych pochodzi z lat 2014-2016. Biorąc jednak pod uwagę, że struktura majątku, w tym udział aktywów rzeczowych i finansowych, a także nieruchomości, nie ulega szybkim zmianom, fakt, że dane pochodzą sprzed ok. 5 lat, nie stanowi przeszkody i statystyki te dostarczają wielu ciekawych i wciąż aktualnych informacji. Specjaliści portalu RynekPierwotny.pl wykorzystali dane przedstawione przez OECD do obliczenia udziału nieruchomości mieszkaniowych w majątku netto gospodarstw domowych. Wartość nieruchomości netto oznacza wartość domów i lokali mieszkalnych po odjęciu zaciągniętych na nie kredytów, a z kolei majątek netto, to łączny majątek, jakim dysponuje przeciętne gospodarstwo domowe po odjęciu wszelkiego zadłużenia.

Zgodnie z tymi założeniami, wśród krajów, które poddano analizie, Polska znajduje się na drugim miejscu, jeśli chodzi o udział nieruchomości mieszkaniowych w łącznym majątku netto przeciętnego gospodarstwa domowego. Udział ten wynosi 66%, a wyższy wynik ma jedynie Słowacja – 71%. Zarówno w Polsce, jak i na Słowacji, sytuacja ta wynika z niskiego odsetka osób mieszkających w wynajmowanych mieszkaniach oraz małej popularności prywatnych ubezpieczeń emerytalnych i produktów inwestycyjnych. W Niemczech sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Jedynie 40% majątku netto gospodarstw domowych stanowią tam nieruchomości mieszkaniowe. Z kolei, jeśli chodzi o udział w majątku aktywów finansowych w Niemczech, jest on blisko dwa razy wyższy niż w Polsce i stanowi ok. 38% majątku netto gospodarstw domowych.

Na podstawie danych przedstawionych przez OECD eksperci zbadali również stosunek zadłużenia mieszkaniowego do wartości nieruchomości mieszkaniowych. W przypadku polskich gospodarstw domowych badanie pokazuje, że jedynie 6% wartości nieruchomości mieszkaniowych jest finansowanych z kredytu. Niższy wynik uzyskują tylko Włochy i Słowenia. W innych krajach kredyty finansują nawet kilkadziesiąt procent wartości nieruchomości posiadanych przez gospodarstwa domowe. Tak jest na przykład w Holandii, gdzie wskaźnik ten wynosi 60%, czy Danii (50%). Na podstawie statystyk stwierdzić można, że te dwa kraje to europejscy liderzy pod względem poziomu zadłużenia mieszkaniowego.

Dodaj komentarz