NBP oszacował wartość polskich nieruchomości w 2020 roku

Dodane dnia 28 wrz 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wycena nieruchomości | 0 komentarzy

W niedawno opublikowanym raporcie pt. „Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2020 r.”, który został sporządzony w Departamencie Stabilności Finansowej na potrzeby organów Narodowego Banku Polskiego, znalazły się informacje o przybliżonej wartości nieruchomości mieszkaniowych w Polsce w 2020 roku.

Według szacunków wartość ta wyniosła ok. 4,9 bln zł, podczas gdy w 2019 roku było to 4,3 bln zł. Rokroczny wzrost o 13,5 proc. był skorelowany ze zwiększoną powierzchnią zasobu mieszkań o 2,3 proc. r/r na terenie dużych miast, a także z ceną transakcyjną – wzrost ok. 9 proc. r/r w dużych miejscowościach i ok. 10 proc. w mniejszych. W kwestii nieruchomości komercyjnych wzrost wyniósł 12 proc. w porównaniu do 2019 roku, co dało wynik na poziomie ok. 314 mld zł i wiąże się go głównie ze wzrostem zasobu powierzchni magazynowej i biurowej, przy właściwie stabilnej lub nieznacznie spadającej wycenie tych nieruchomości na terenie kraju.

Narodowy Bank Polski w raporcie informuje także o wyliczeniach, według których inwestycje mieszkaniowe brutto zanotowały wzrost w 2020 roku, jednak w odniesieniu do PKB tj. produktu krajowego brutto wynik był podobny do tych z trzech ostatnich lat – 1,6 proc. Inwestycje deweloperskie w ww. czasie stanowiły ok. 65 proc. całej wartości, a udział inwestycji mieszkaniowych notuje ok. 43-procentowy wzrost w kontekście skali międzynarodowej, głównie w wyniku rozprzestrzeniana się na nowych rynkach zbytu, a także w obliczu niższego poziomu inwestycji w Polsce.

Przeanalizowano również udział produkcji budowlano-montażowej (w skład której wchodzą prace z zakresu inwestycji i remontów) w PKB, który w 2020 roku utrzymał się w przedziale ostatnich dwóch lat na poziomie ok. 5,5 proc. Osoby zatrudnione w branży nieruchomości w 2020 roku stanowią ok. 6,1 proc. ogólnej liczby pracowników w gospodarce narodowej i wynik ten jest nieco niższy od tego notowanego w 2019 roku. Szacuje się, że inwestycje mieszkaniowe netto to ok. 1,7 proc. PKB, zaś deweloperskie ok. 0,6 proc. PKB, jednak łączny popyt kreowany przez budownictwo jest znacznie wyższy, bowiem wbudowywane mieszkania są w dużej mierze wykańczane oraz wyposażane.

W raporcie NBP znalazły się także dane dotyczące przeciętnej wielkości budowanych domów jednorodzinnych i mieszkań. Wielkość domów stawianych zazwyczaj przez osoby indywidualne w 2020 roku zmniejszyła się do 133,2 mkw. w stosunku do 143,6 mkw. w 2019 roku. Minimalnie zwiększyły się zaś gabaryty oddawanych do użytku mieszkań – w 2019 roku średnia wielkość wynosiła 61,6 mkw. zaś w 2020 roku 61,7 mkw. Ciekawostką jest, że najmniejsza przeciętna powierzchnia użytkowa (53,7 mkw) dotyczy mieszkań w Krakowie.

Szacowanie wartości usług mieszkaniowych na terenie Polski, w oparciu o rynkowe stawki transakcyjne czynszów najmu, niezależnie od mocnego wzrostu powierzchni mieszkaniowej oscylowało w 2020 roku na poziomie 12,5 proc. PKB, co dało podobny wynik, do tych z ostatnich trzech lat. Jest to powiązane ze spadkiem stawek najmu, zgodnie z którymi ustalane są ww. wartości usług.

Tagi: ,

Dodaj komentarz