Mieszkanie w dobrym stylu

Dodane dnia 28 lip 2015 w kategorii Domy i mieszkania | 0 komentarzy

projektowanie wnętrz - kuchnia

Andy Dean Photography/bigstockphoto.com

Własne mieszkanie lub dom z działką to marzenie wielu Polaków. Gdy już zostaniemy szczęśliwymi posiadaczami czterech kątów, naszą głowę zaczynają zaprzątać wszelkie kwestie dotyczące aranżacji naszego lokum. Polacy coraz większą uwagę przykładają do tego, jak mieszkają. W miejsce dawnego: „byle jak, byle na swoim” pojawia się: „na swoim w dobrym stylu”. W poszukiwaniu mebli i dodatków gotowi jesteśmy wertować strony niezliczonych katalogów oraz odwiedzać liczne sklepy, aby doprowadzić wnętrze naszego mieszkania do perfekcji.

Możliwości, jakie daje nam współczesna aranżacja są naprawdę spore. I wcale nie trzeba wielkich sum, by mieszkać ze smakiem. Często zamiast wielkich pieniędzy wystarczy poświęcić trochę swojego czasu i chęci, by stworzyć niebanalne mieszkanie. Polacy coraz odważniej sięgają po różne style wnętrzarskie. I co cieszy najbardziej – robią to w naprawdę dobrym stylu. Wizyta u znajomych, którzy niedawno wyremontowali bądź urządzili swoje mieszkanie często zamienia się w podziwianie niezwykłego wnętrza i czerpanie inspiracji do przeprowadzenia zmian we własnym M. Jakie style zdobywają nasze największe uznanie?

Wybór jest spory, ale obecnie największym uznaniem cieszą się wnętrza oparte na minimalizmie połączonym z maksymalną funkcjonalnością, tworzące gustowną całość. W takich mieszkaniach próżno szukać zbędnych sprzętów czy dodatków. Wszystko ma swoją funkcję i miejsce, a o przypadkach nie ma mowy. Dominują stonowane kolory ścian i podłóg przełamywane kolorowymi dodatkami i bibelotami, naturalne materiały, samodzielnie wykonywane meble z popularnej palety czy drewnianej skrzyni bądź przerabiane z babcinego spadku. W cenie są zwłaszcza te ostatnie.

Coraz większe uznanie zdobywa styl skandynawski. Jego bazę stanowi wszechobecna biel oraz naturalne materiały, tj. drewno, kamień, cegła oraz skóra. Chłodną biel, okalającą wnętrze lokum rozgrzeją oryginalne meble i dodatki, proste w swej formie i kolorze, a także użyteczne. Estetyka stylu skandynawskiego dopuszcza nieliczne barwy oprócz podstawowej bieli, m.in. szary, beżowy. Dodatkowo warto zadbać o możliwie największe nasłonecznienie mieszkania. Siłą tego stylu jest jego prostota i funkcjonalność oraz uniwersalność. Scandi design idealnie pasuje do wszystkich rodzajów wnętrz.

Rośnie popularność stylu prowansalskiego, przywodzącego na myśl piękno francuskich wzgórz, porośniętych polami lawendy. Ten niezwykle sielski styl operuje skromna paletą barw (żółci, błękitu, fioletu, szarości, beżu), najchętniej w odcieniu spokojnej pasteli. Wnętrza prowansalskich domów, wykończonych naturalnymi materiałami, wypełniają kwiaty i oryginalne dodatki. Wszędzie unosi się zapach świeżych ziół, pochodzący z zawieszonych pęków. Prowansalski dom to proste meble i dodatki, wykonane z cegły, ceramiki, fajansu, drewna czy kamienia. Dla przełamania prostych kolorów można zastosować geometryczne lub kwiatowe wzory.

Wśród dominujących trendów wnętrzarskich nie można pominąć stylu retro, którego estetyka korzysta z wyrobów przeszłości. Mogą to być odnowione babcine meble lub pochodzące z bardziej odległych epok. Choć w stylu tym panuje przepych mebli i dodatków, trzeba zachować w tym jakiś umiar, by nie stworzyć kiczu. Wnętrza w stylu retro tworzą meble, które noszą w sobie rysy danej epoki. W poszukiwaniu starych mebli warto udać się na pchli targ, by wyszperać prawdziwe perełki. Retro tworzą drewniane meble, mocne i ciężkie, rzeźbione i tapicerowane. Warto sięgnąć także po meble i dodatki wykonane ze stali, miedzi lub mosiądzu. Paleta kolorów jest w zasadzie nieograniczona, a powinna być dopasowana do wielkości mieszkania. Odchodzące do lamusa przeszłości tapety tutaj sprawdzają się idealnie. Styl retro bardziej pasuje do większych przestrzeni. W skromnym mieszkaniu w bloku ilość masywnych mebli powinna zostać ograniczona i uzupełniona lekkimi, nowoczesnymi i prostymi meblami. Warto pamiętać o dodatkach – starych zegarach, lampach, żyrandolach, ozdobnych obrazach itp. Wśród tkanin idealne będą aksamity, serwety i obrusy. Obecnie wielbiciele tego stylu dekorują mieszkanie starymi radiami, telewizorami, węglowymi żelazkami, starymi młynkami do kawy czy kultową maszyną do szycia marki Singer. Wnętrza takich mieszkań wyglądają niezwykle uroczo i przywołują ducha przeszłości.

Wybierając styl przyszłego mieszkania i domu należy dobrać go nie tylko do własnych upodobań i gustu, ale również do warunków i wielkości nieruchomości. Ważne, by styl wewnątrz domu idealnie korespondował z jego wyglądem zewnętrznym.

Współczesna aranżacja wnętrz i architektura dają nam szeroki wybór stylów. Warto pamiętać, że we wszystkim trzeba zachować zdrowy umiar. Urządzając i dekorując cztery kąty łatwo popaść w chaos i przesadę, by na koniec dojść do kiczu. Prostota i minimalizm mebli, spokojne kolory przełamane odważniejszymi barwami, moc dodatków i wszechobecna funkcjonalność to recepta na sukces. Stworzenie designerskiego i przytulnego mieszkania nie musi być trudne.

Dodaj komentarz