Mieszkania nadal bez spadków cen, za to z lepszym popytem

Dodane dnia 25 sty 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Centrum Analiz PKO Banku Polskiego ponownie zgromadziło dane z IV kwartału 2022 roku. Wstępne szacunki opracowane na podstawie tego zbioru pokazują, że w minionym kwartale średnia cena transakcyjna 1 mkw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach Polski spadła o 1,0% w porównaniu do III kwartału i wzrosła o 4,7% rok do roku wobec wzrostu o 10% rok do roku w III kwartale 2022. W pozostałych miastach wojewódzkich ceny wzrosły o 7,7% w porównaniu z III kwartałem i o 8,5% rok do roku wobec wzrostu o 2,8% r/r w III kwartale roku 2022. Według ekspertów PKO BP silny wzrost w mniejszych miastach wynika najprawdopodobniej ze słabej jakości danych w związku niską transakcyjnością tychże rynków.

Wzrosła zarówno liczba, jak i średnia całkowita kwota transakcji na rynku pierwotnym

W ostatnim kwartale roku 2022 znacznie wzrosła liczba transakcji na rynku mieszkaniowym. Ponadto wzrósł również przeciętny metraż nabywanych nieruchomości. Średnia całkowita kwota transakcji była wyższa o 2,7% w porównaniu do kwartału III,, a w stosunku rok do roku wyższa o 9,7% wobec wzrostu o 11,3% rok do roku w III kwartale. Dane te wskazują zatem, że minimum sprzedaży w obecnym cyklu przypadło na III kwartał 2022. Według prognoz ekspertów z Centrum Analiz PKO BP w kolejnych kwartałach siła nabywcza na rynku mieszkaniowym będzie się odbudowywać, ale stopniowo. Odbudowa będzie efektem spadku stóp procentowych oraz poprawy relacji dochodów do cen mieszkań. Odnotowuje się też obecnie silny przyrost bankowych depozytów terminowych, zwłaszcza wśród zamożniejszych gospodarstw domowych. W sytuacji poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym oszczędności te mogą częściowo zasilić ten rynek. Co więcej zapowiedziano wejście w życie nowego programu o nazwie Bezpieczny Kredyt 2%, który ma wspierać kupujących pierwsze mieszkania. Start programu zaplanowano na drugą połowę roku i to także powinno wesprzeć stronę popytową. Z drugiej zaś strony niemal pewne jest, że zapowiedź programu wstrzyma decyzje zakupowe osób planujących kupno swojego pierwszego mieszkania w pierwszym półroczu 2023.

W roku 2023 PKO BP prognozuje dalszą korektę cen

Odbudowa popytu nie musi w tym przypadku oznaczać natychmiastowego powrotu cen do trendu wzrostowego. Ekonomiści PKO BP przewidują, że rozpoczęta w drugiej połowie 2022 r. delikatna korekta cen mieszkań będzie kontynuowana w ciągu bieżącego roku. Ma to związek z silnym wzrostem oferty rynku względem obecnych możliwości sprzedażowych. Wstrzymanie nowych inwestycji mieszkaniowych oraz przewidywana odbudowa popytu ograniczą skalę spadków cen. Mówi się tu o spadku wynoszącym między 5 a 10% w porównaniu rok do roku. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się także, że gorsza koniunktura na rynku nie będzie trwała długo, a następny rok przyniesie powrót wzrostowego trendu cen na rynku mieszkaniowym. Do powrotu trendu wzrostowego przyczynią się m.in. znaczna redukcja nowych inwestycji mieszkaniowych, prognozy powolnej odbudowy popytu oraz lepkość cen mieszkań.

Tagi: ,

Dodaj komentarz