Loft

Dodane dnia 27 lis 2014 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Loft – pierwotnie były to pomieszczenia pofabryczne i przemysłowe zaadaptowane do celów mieszkalnych. Obecnie jest to typ mieszkań powstających także w nowym budownictwie, z zachowaniem cech charakterystycznych dla stylu industrialnego w architekturze.

Ich historia sięga 1900 roku, kiedy to Francuzi zaczęli zajmować opuszczone budynki pofabryczne i magazyny, aranżując je początkowo na pracownie i biura. Ze względu na swoją nietuzinkowość lofty były wnętrzami doskonałymi dla ludzi kreatywnych, indywidualistów. Ponadto doskonałe doświetlenie, duża przestrzeń i niskie czynsze, były idealnym środowiskiem pracy dla artystów. Ich popularność rosła, a charakter zaczął się przekształcać w mieszkalny. Z czasem planiści dostrzegli duży potencjał w nieużytkowanych budynkach i możliwości rewitalizacji nieatrakcyjnych miejskich dzielnic. Tak powstały kultowe i najmodniejsze dziś dzielnice Nowego Jorku, Londynu, Paryża czy Berlina.

Lofty charakteryzują się dużą, otwartą przestrzenią, o niebanalnej aranżacji, w której występują antresole, różnica w poziomie podłogi, wysokie sufity, belki, czy filary. Jednak cechują się przede wszystkim dużymi oknami lub przeszklonymi ścianami, dzielonymi za pomocą stalowych ram, a także połączeniem stali, odkrytej cegły i betonu, które mają sprawiać wrażenie surowości, i podkreślać ich przemysłowy klimat. Obecnie w odpowiedzi na panujące a architekturze trendy, w loftach coraz częściej stosuje się połączenie tych materiałów z materiałami naturalnymi, jak kamień czy drewno, które mają ocieplić wnętrze i uczynić je bardziej przytulnym. Z uwagi na to, że lofty bardzo często zlokalizowane są na ostatnich kondygnacjach budynków, do ich zalet zaliczyć należy bezsprzecznie atrakcyjne widoki, jakie rozpościerają się z wysokich, przechodzących nawet kilka kondygnacji okien. Do tego typu nieruchomości niejednokrotnie przynależy również dach, który bywa zagospodarowany jako dodatkowa przestrzeń użytkowa, odpowiednik balkonu czy ogrodu. Ponadto mieszkania takie bardzo często posiadają balkony, tarasy, czy modne ostatnio – loggie.

Ze względu na swą niebanalność lofty nie wpisują się w katalog nieruchomości standardowych, szablonowych, a ich otwarta i nieograniczona przestrzeń pozwala na dowolne zagospodarowanie, zgodne z indywidualnością ich mieszkańców. Ponadto stwarzają ogromne możliwości aranżacyjne, ograniczone jedynie kreatywnością właściciela.

Mimo, iż na świecie ten typ mieszkań znany jest od dawna, to w Polsce lofty są stosunkowo świeżym produktem na rynku nieruchomości. Jednak ze względu na swoje niekwestionowane zalety stają się coraz popularniejsze. W kilku miastach zdecydowano się na rewitalizację budynków przemysłowych i przeznaczeniu ich na dzielnice mieszkalne. Podobnie wiele firm deweloperskich stale poszerza swoją ofertę w tym zakresie.

Dodaj komentarz