Kontrola stanu prawnego nieruchomości państwowych

Dodane dnia 25 sie 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów poznała wyniki kontroli stanu prawnego nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Z informacji przedstawionej przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wynika, że od 2007 roku udało się zinwentaryzować ponad dwa miliony nieruchomości, będących własnością państwa. Przeprowadzone prace kontrolne mają związek z uchwaloną w 2007 roku ustawą o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa. Jej nadrzędnym celem było ustalenie faktycznego stanu posiadanych przez Skarb nieruchomości, uporządkowanie ksiąg wieczystych oraz wykazów nieruchomości państwowych i komunalnych. Realizacja ustawy wynikała również z konieczności ustalenia stanu prawnego ziem, które znalazły się w granicach Polski po zakończeniu II wojny światowej, czytamy na property news.pl.

Według informacji przekazanych przez Centrum Informacyjne Rządu: „Prace mające na celu ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego przyniosły efekty we wszystkich województwach – w każdym wzrósł poziom ujawnienia. Średni w skali całego kraju stopień ujawnienia w księgach wieczystych prawa własności w odniesieniu do działek wchodzących w skład nieruchomości sektora publicznego wyniósł 15,9 proc. Najlepiej pod tym względem wypadło województwo warmińsko-mazurskie. Działek wchodzących w skład nieruchomości nieujawnionych było tam jedynie 0,7 proc. Województwo warmińsko-mazurskie wyróżnia się niemal całkowitym ujawnieniem prawa własności nieruchomości objętych ustawą. Dobrze wypały też województwa: pomorskie (3,7 proc. nieujawnionych), dolnośląskie (5,1 proc.), opolskie (5,8 proc.), zachodniopomorskie (7,1 proc.) i lubuskie (8,7 proc.). Wszystkie dane są z maja 2015 r.”.

Z informacji przedłożonych przez ministra administracji i cyfryzacji wynika, że niższy stopień ujawnienia, dotyczący województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego ma związek ze specyfiką tamtejszych gospodarstw. Działki występujące na terenie tych województw są mniejsze, a co za tym idzie ich ogólna liczba jest większa. Zatem ustalenie stanu ksiąg wieczystych wymaga większych nakładów pracy.

Jednocześnie minister administracji i cyfryzacji poinformował o znaczącym spadku nieujawnionych nieruchomości: z 854 622 ( marzec 2012) do 520 793 (maj 2015). Wzrosła także liczba zainwentaryzowanych nieruchomości. W marcu roku 2013 wynosiła 2 023 681, by w maju 2015 osiągnąć wynik 2 042 583.

Jak podsumowano wyniki kontroli: „Wejście w życie ustawy w 2007 r. oraz jej nowelizacja w 2012 r. wsparło proces ujawniania w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości sektora publicznego, co w rezultacie poprawiło ochronę praw właścicieli i klimat inwestycyjny na rynku nieruchomości”.

Być może dalsze ujawnianie nieruchomości zaowocuje zmianami w zakresie gospodarowania nieruchomościami publicznymi. To może zachęcić potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia potrzebnych temu państwu inwestycji wszelkiego rodzaju.

Dodaj komentarz