Kolejny rekord w kredytach. Ale to prawdopodobnie ostatni…

Dodane dnia 8 mar 2024 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

Money

Początek nowego roku przyniósł rekord sprzedaży kredytów hipotecznych. Ma to związek z ostatnim okresem, kiedy przyjmowane były wnioski w programie Bezpieczny kredy 2 procent. Teraz należy spodziewać się spadku zainteresowania kredytami aż do momentu wejścia w życie kolejnego programu, który zapowiedziany został przez rząd jako następca BK2%.

Styczeń 2024 był miesiącem, w którym wartość sprzedanych przez banki kredytów hipotecznych była 5 razy wyższa niż w styczniu 2023 roku i o jedną piątą wyższa niż na koniec ubiegłego roku. Przyczynił się do tego lekki spadek stóp procentowych oraz końcówka wspierającego kredytobiorców programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

W pierwszym miesiącu 2024 roku udzielonych zostało 25 tysięcy kredytów hipotecznych, których łączna wartość wyniosła 10,3 mld złotych. Porównując styczeń 2024 i styczeń 2023 roku, liczba udzielonych przez banki kredytów wzrosła o 300 procent, a w porównaniu z grudniem 2023 roku było ich o 20 proc. więcej. Wzrost wartości sprzedaży kredytów mieszkaniowych wyniósł 400 proc. rok do roku i również 20 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dane te oznaczają, że był to najlepszy styczeń w historii.

Rekordowa sprzedaż kredytów mieszkaniowych na początku 2024 roku to wynik dużego zainteresowania klientów programem Bezpieczny kredyt 2 procent, który został wygaszony z początkiem roku. Ostatnie wnioski złożone zostały przez kredytobiorców do końca grudnia 2023 roku, ale czas potrzebny na ocenę wniosku przez bank to zwykle miesiąc lub dwa od momentu złożenia wniosku, co widać w styczniowych wynikach sprzedaży kredytów. Jak podaje Biuro Informacji Kredytowej, w styczniu bieżącego roku w ramach programu Bezpieczny kredyt 2 procent udzielono kredytów o wartości 6,05 mld zł, co stanowi ponad 60 proc. wartości sprzedaży hipotek w tym miesiącu. Z kolei od lipca 2023 roku do połowy lutego br. w ramach programu udzielono kredytów na łączną kwotę 30,6 mld zł. Styczniowy wynik jest również efektem złagodzenia polityki pieniężnej oraz tego, że na przełomie lat 2022 i 2023 mieliśmy najniższą w historii wartość udzielonych kredytów hipotecznych w związku z cyklem podwyżek stóp procentowych i bardziej surowymi kryteriami udzielania kredytów. Eksperci przewidują, że w nadchodzących miesiącach liczba udzielanych kredytów mieszkaniowych będzie mniejsza.

Co ciekawe, styczeń 2024 roku przyniósł nie tylko rekordowe wartości, jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, ale wzrosty dotyczyły także innych rodzajów kredytów – gotówkowych, ratalnych, a nawet kart kredytowych, w porównaniu z danymi ze stycznia 2023 roku. Banki udzieliły o 14,7 proc. większej liczby kredytów gotówkowych, których wartość wzrosła rok do roku o 23,5 proc. Duży wzrost odnotowały kredyty ratalne, których udzielono aż o 115,4 proc. więcej niż rok wcześniej, a ich wartość wzrosła o 48 procent. Kredyty ratalne odnotowały jednak spadek miesiąc do miesiąca o 13,5 procent. Z danych BIK wynika, że najmniejsze zmiany, wynoszące ok. 3 proc., dotyczyły kart kredytowych, zarówno pod względem wartości, jak i ilości.

Tagi: ,

Dodaj komentarz