Kawalerka – to się opłaca

Dodane dnia 9 paź 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

mieszkanie studenckie

Kasia Bialasiewicz/bigstockphoto.com

Kawalerka to potoczna nazwa najmniejszego, jeśli chodzi o metraż, mieszkania, które z reguły składa się z jednego pokoju połączonego z aneksem kuchennym lub z oddzielną kuchnią. To niewielkie mieszkanie ma zazwyczaj powierzchnię w granicach 30 metrów kwadratowych. Taki lokal pozwala zaspokoić niezbędne potrzeby mieszkaniowe, ale nadaje się przede wszystkim dla osób żyjących w pojedynkę lub par, które nie posiadają dzieci.

Według informacji podanych przez serwis otodom.pl, obecnie kawalerki cieszą się sporym zainteresowaniem kupujących, ale tych, którzy chcą przeznaczyć to mieszkanie pod wynajem. Ten trend dotyczy zwłaszcza dużych miast, gdzie średnia cena za wynajęcie samodzielnego pokoju w mieszkaniu lub domu jest w zasadzie niewiele mniejsza w porównaniu ze średnią ceną miesięcznego najmu kawalerki. Dla przykładu serwis otodom.pl podaje przeciętną cenę najmu pokoju dwuosobowego we Wrocławiu, gdzie trzeba zapłacić 800 złotych. W tym samy mieście za wynajęcie samodzielnej kawalerki zapłacimy niewiele więcej, bo 1100 złotych, ale jeśli dobrze poszukać, można znaleźć kawalerkę w cenie pokoju jednoosobowego. Takie oferty są oczywiście rzadsze, ale warto ich szukać. Nie trzeba przecież wymieniać zalet samodzielnego mieszkania w porównaniu z dzieleniem przestrzeni życiowej z przypadkowymi osobami.

Podobnych ofert wynajmu nie brakuje w innych większych miastach, m.in., Krakowie, Poznaniu czy Trójmieście. Najdroższe kawalerki znajdziemy oczywiście w Warszawie, ale są one tańsze od mieszkań dwuosobowych, informuje otodom.pl.

Jeszcze kilka lat temu sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Bardziej opłacało się wynająć pokój w kilkuosobowym mieszkaniu, dzieląc w ten sposób koszty. Najem kawalerki jeszcze kilka lat temu był postrzegany jako coś z wyższej półki. Przy obecnych cenach za pokój jednoosobowy wiele osób decyduje się na kawalerkę, nawet jeśli w grę wchodzi wyższa kwota czynszu.

Popularność kawalerek wiąże się przede wszystkim z niższym kosztem ich utrzymania (czynsz) oraz niższym kosztem zakupu. Stąd spore zainteresowanie zarówno ze strony najemców, jak i wynajmujących. Obecnie, gdy oprocentowanie lokat jest niskie, a więc trzymanie pieniędzy w banku stoi na granicy opłacalności, wiele osób decyduje się na inwestowanie gotówki w mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Kawalerki mogą się okazać dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza tam, gdzie ceny ich miesięcznego najmu w niewielkim stopniu różnią się od średnich cen za najem pokoju jednoosobowego. Poza tym kawalerki mogą sprostać oczekiwaniom mieszkaniowym wielu grup społecznych: pracujących singli, osób oddelegowanych do pracy w innym mieście, pracujących par, a nawet studentów, którzy obecnie z powodzeniem łączą naukę z pracą zawodową, co daje im większe możliwości finansowe, a co za tym idzie – również mieszkaniowe.

Dodaj komentarz