Jest sposób na amortyzację mieszkania?

Dodane dnia 7 cze 2022 w kategorii Obrót nieruchomościami, Porady | 0 komentarzy

Kobieta siedzi przy biurku i liczy coś na kalkulatorze. Obok dokumenty i makieta domu

Polski Ład wprowadził zakaz amortyzacji mieszkań i domów nabytych od początku 2022 roku. Przedsiębiorcy zaczęli, wiec poszukiwać luk w przepisach, które umożliwiłyby zaliczenie wydatków poniesionych na zakup nieruchomości do kosztów podatkowych. Okazuje się, że w ustawie o PIT jest przepis, na podstawie którego można byłoby to zrobić.

Artykuł 22e Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że jeśli przedsiębiorca przewiduje, że firmowa rzecz o wartości przekraczającej 10 tys. zł będzie używana w biznesie przez okres nieprzekraczający roku, nie ma konieczności zaliczania jej do środków trwałych i amortyzowania. To oznacza, że koszty jej zakupu lub wytworzenia, można zaliczyć bezpośrednio do kosztów działalności.

Przepis ten dotyczy całego majątku przedsiębiorstwa, nie wyłączając mieszkania lub domu. Daje więc możliwość jednorazowego uwzględnienia w kosztach wydatków poniesionych na rzecz, która używana będzie w firmie przez krótki czas. Urząd Skarbowy już po wejściu w życie Polskiego Ładu wydał interpretację indywidualną, która pozwala na jednorazowe rozliczenie w kosztach wydatków poniesionych na nieruchomość mieszkalną. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który wszedł w posiadanie kilku wynajmowanych mieszkań w związku z podziałem majątku spółki, która uległa likwidacji. Przedsiębiorca planował sprzedać nieruchomości przed upływem roku, więc uznał, że nie muszą one podlegać amortyzacji i można rozliczyć ich wartość w kosztach podatkowych firmy. Fiskus uznał, że jednym z kryteriów, które kwalifikują składnik majątku przedsiębiorstwa jako środek trwały, jest przewidywany czas użytkowania, a decyzja o tym, jak długo dana rzecz będzie używana w firmie, należy do przedsiębiorcy – jeśli czas ten nie będzie przekraczał roku, poniesione na jej nabycie wydatki, można od razu uwzględnić w kosztach.

Chociaż przytoczona interpretacja jest korzystna dla przedsiębiorców i może się wydawać, że pozwala w łatwy sposób obejść zakaz amortyzacji, eksperci zalecają ostrożność w stosowaniu tego rozwiązania. Wprowadzenie nieruchomości do firmy na krótki czas może zostać uznane przez Urząd Skarbowy za działanie, którego celem jest tylko i wyłącznie uzyskanie korzyści podatkowych, a to może spowodować, że rozliczenie roczne zostanie zakwestionowane. Eksperci zwracają uwagę, że nie po to w Polskim Ładzie wprowadzono zakaz rozliczania wydatków poniesionych na nieruchomości przez wiele lat w kosztach, żeby akceptować jednorazowe zaliczanie ich do kosztów.

Wielu przedsiębiorców, którzy zwracają się do fiskusa o indywidualną interpretację, powołuje się na to, że zakaz amortyzacji mieszkań jest niezgodny z regułą ochrony praw nabytych. W momencie inwestowania środków w zakup mieszkania zakładali bowiem, że na przestrzeni lat, rozliczą je w kosztach podatkowych. Przedsiębiorcy powołują się na orzeczenia Trybunały Konstytucyjnego, mówiące o tym, że przepisy przejściowe powinny umożliwiać podmiotom, które dotyka nowa regulacja, dokończenie przedsięwzięcia podjętego na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów. Tymczasem przepisy przejściowe do Polskiego Ładu pozwalają na amortyzowanie w 2022 r. mieszkań i domów nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r., a już w przyszłym roku zakaz amortyzacji będzie dotyczył wszystkich nieruchomości mieszkalnych.

Tagi: ,

Dodaj komentarz