Jak osuszyć mieszkanie?

Dodane dnia 14 cze 2023 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Wilgoć w mieszkaniu jest zawsze niekorzystnym zjawiskiem, które powinniśmy jak najszybciej wyeliminować. Łatwo uda nam się pozbyć wilgoci po szybko zauważonej awarii. Więcej problemów przysporzy nam wilgoć przesiąkająca od podłoża, która głęboko wniknęła w ściany.

Wilgoć w domu jest niebezpieczna dla zdrowia mieszkańców i prowadzi do uszkodzenia konstrukcji budynku. W tym przypadku nieestetyczne plamy na ścianach i sufitach są dla nas najmniejszym problemem.

Jak rozpoznać wilgoć w domu?

Nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu, żółte lub brązowe plamy na ścianach i sufitach, nabrzmiały i odpadający tynk, pleśń na listwach przypodłogowych lub ścianach, a w skrajnych przypadkach wilgoć wyczuwalna ręką, to sygnały, że jak najszybciej musimy rozwiązać problem wilgoci w domu.

Jakie są przyczyny pojawienia się wilgoci w domu?

Walkę z wilgocią w domu zawsze powinniśmy zacząć od znalezienia i usunięcia przyczyny. Nic nam nie da osuszanie ścian, jeśli problem będzie nawracał. Nasze działania będą pracochłonne i kosztowne i nie przyniosą oczekiwanego skutku.

Częstą przyczyną zwiększonej wilgotności w pomieszczeniach jest niesprawna instalacja i zbyt szczelne okna i drzwi. Osuszanie powietrza przyniesie krótkotrwały efekt, jednak skutecznym rozwiązaniem jest poprawa wentylacji i rozszczelnienie pomieszczeń np. poprzez montaż nawiewników.

Jeśli wilgoć pojawiła się w wyniku awarii instalacji, pierwszym etapem będzie usunięcie nieszczelności. Plamy pojawiające się na sufitach lub u góry ścian, po opadach deszczu, to sygnał do przeprowadzenia remontu dachu.

Jeżeli mokre ściany są następstwem przesiąkania wody z gruntu, musimy osuszyć fundamenty, wykonać izolację i drenaż umożliwiający odprowadzenie nadmiaru wody. Pomocne może też być ocieplenie budynku.

Jakie są najprostsze metody osuszania pomieszczeń?

Jeśli problem nie jest duży, a przyczyna pojawienia się wilgoci została szybko wyeliminowana, prostym i tanim sposobem będzie użycie osuszacza, który pochłania i skrapla wilgoć. Działanie możemy usprawnić, stosując dostępne w sklepach budowlanych, pochłaniacze wilgoci. Są one wypełnione chłonnym granulatem, który absorbuje parę wodną.

Innym sposobem jest podniesienie temperatury w mieszkaniu z wykorzystaniem dostępnego ogrzewania lub specjalnych nagrzewnic (elektrycznych, gazowych lub olejowych), dzięki którym wilgoć zacznie się skraplać. W tym przypadku niezbędne jest zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczenia, która odprowadzi kondensującą się parę.

Wydajnym sposobem na głębokie osuszenie ścian, jest mikrofalowe osuszanie budynków. Pod wpływem działania mikrofal, wilgoć zmienia się w parę wodną, która jest odprowadzana przez wentylację. Przepływ powietrza można wspierać mechanicznie, stosując dodatkowe wentylatory. Ze względu na negatywny wpływ mikrofal na organizmy żywe, osuszane w ten sposób pomieszczenie musi być całkowicie wyłączone w użytku.

Zaawansowane metody osuszania budynków

Specjalistyczne metody osuszania budynków są inwazyjne i wykorzystują środki chemiczne. Jednym z rozwiązań jest metoda iniekcji. Polega ona na wywierceniu otworów w ścianach i wstrzyknięciu do nich specjalnej substancji, która w połączeniu z wilgocią krystalizuje i zamyka mikro kanaliki w materiale konstrukcyjnym (tzw. kapilary). W ten sposób tworzona jest bariera, przez którą wilgoć nie będzie już przesiąkać.

Dodaj komentarz