Dwucyfrowe podwyżki cen małych mieszkań

Dodane dnia 21 gru 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Zgodnie z przewidywaniami uruchomienie rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” przyczyniło się do wzrostu cen nieruchomości. W szczególności dotyczy to mieszkań, które kwalifikują się do objęcia wsparciem. W III kwartale 2023 r. kawalerki i mieszkania o powierzchni nieprzekraczającej 60 mkw. podrożały najbardziej.

Najnowsze dane przedstawione przez serwis Bankier.pl pokazują, że na rynek nieruchomości powróciły dwucyfrowe wzrosty średnich cen transakcyjnych. Puls Biznesu razem z firmą Cenatorium prowadzi cykliczną analizę cen transakcyjnych, czyli tych, za które nieruchomości faktycznie zostały sprzedane, w kilku największych polskich miastach – w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent”, w ramach którego można otrzymać dopłatę do kredytu hipotecznego, zapowiedziany został z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ceny mieszkań zaczęły rosnąć już w II kwartale 2023 r., czyli jeszcze przed wejściem w życie programu, który obowiązywać zaczął od lipca br. Jednak uruchomienie naboru wniosków spowodowało gwałtowny wzrost średnich cen transakcyjnych, zwłaszcza tych mieszkań, które spełniają kryteria programu. Największe wzrosty dotyczą kawalerek i mieszkań o powierzchni do 60 mkw. Najmniejsze mieszkania najbardziej podrożały w stolicy (o 5,5 proc.) oraz w Lublinie (5,7 proc.). Ostatnim okresem, gdy wzrost cen był na tych rynkach tak duży, był II kwartał 2022 roku, kiedy wskutek wybuchu wojny w Ukrainie do Polski napłynęła fala uchodźców. Kawalerki we Wrocławiu w ujęciu kwartalnym podrożały o ponad 5 proc. Pomimo że na przełomie roku 2022 i 2023 można było mówić o stabilizacji cen, gwałtowne podwyżki sprawiły, że w ujęciu rocznym podwyżki znowu okazały się nawet dwucyfrowe. W porównaniu z III kwartałem 2022 roku w Warszawie średnia cena transakcyjna wzrosła o 12,7 proc., co oznacza ponad 1500 zł więcej za metr kwadratowy.

W segmencie większych mieszkań – miedzy 35 a 60 mkw. również największy wzrost cen transakcyjnych miał miejsce w Lublinie (o 4,7 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem). W pozostałych analizowanych miastach ceny wzrosły o 3-4 procent. Ceny mieszkań o powierzchni przekraczającej 60 mkw. również poszły w górę, jednak podwyżki były mniejsze niż w II kwartale. W segmencie mieszkań o pow. między 60 a 80 mkw. Warszawa okazała się rynkiem najbardziej stabilnym – wzrost średnich cen transakcyjnych wyniósł ok. 1,5 proc. w ujęciu kwartalnym. Cena największych mieszkań, o pow. powyżej 80 mkw., w porównaniu z II kwartałem br. wzrosła jedynie o 0,1 procent.

Biorąc pod uwagę, że cena największych mieszkań zazwyczaj uniemożliwia zaciągnięcie na nie kredytu w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” ze względu na obowiązujące limity, popyt na nie jest mniejszy, a to powoduje też mniejszą dynamikę wzrostu cen. Widać to również w ujęciu rocznym – ceny transakcyjne mieszkań o powierzchni powyżej 80 mkw. wzrosły od 4 proc. w Olsztynie i w Lublinie do ok. 7 proc. w Łodzi i w Poznaniu.

Tagi: ,

Dodaj komentarz