Dalsze pogorszenie nastrojów pośredników

Dodane dnia 14 lis 2022 w kategorii Domy i mieszkania, Grunty, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Mężczyna w garniturze na tle naszkicowanej panoramy miasta. Biegnie z dokumentami pod pachą, nadstawiając ucha

Indeks nastrojów pośredników (INPON) nadal spada. Jego wartość w III kwartale 2022 r. była o 1,3 pkt niższa niż w II kwartale i wyniosła 47,2 pkt. Agenci nieruchomości najniżej oceniają obecnie segment domów i spodziewają się, że ceny tej kategorii nieruchomości mogą zacząć spadać.

Portal nieruchomości-online.pl co kwartał publikuje tzw. INPON, czyli indeks nastrojów pośredników, który jest wskaźnikiem aktualnej atmosfery panującej na rynku nieruchomości. Aktualnie utrzymująca się trudna sytuacja kredytowa, a do tego wzrost cen i ogólna niepewność w gospodarce sprawiają, że w ocenie agentów nieruchomości, sytuacja na rynku będzie się pogarszać.

Granica optymizmu we wskaźniku INPON wynosi 50 na 100 pkt. W III kwartale br. wskaźnik był nieco niższy niż w II kw. i wyniósł 47,2 pkt. Mówić można o pewnej stabilizacji, ponieważ różnica pomiędzy badaniami nie jest duża – jedynie 1,3 pkt. Na rynku najmu wciąż sytuacja wygląda dość dobrze, poprawiła się również ocena popytu na mieszkania, w szczególności najmniejsze, które klienci kupują za gotówkę na własne potrzeby lub jako inwestycję. W tym wypadku subindeks wynosi 63,5 pkt, podczas gdy dla większych mieszkań jest o 2,2 pkt niższy niż w ubiegłym kwartale i wynosi 62,7 pkt. Pogorszenie nastrojów dotyczy w III kwartale wszystkich badanych kategorii nieruchomości. Kawalerki i większe mieszkania stanowią niewielki wyjątek, ale w ich przypadku wzrost wyniósł jedynie 0,8 i 0,5 pkt, więc mowa raczej o stabilizacji sytuacji.

Kategorią, w której widać wyraźne pogorszenie nastrojów pośredników, jest segment działek, gdzie ocena spadła do 42,4 pkt, czyli aż o 4,5 pkt względem poprzedniego kwartału. Zainteresowanie zakupem gruntów, które po pandemii było na bardzo wysokim poziomie, obecnie wyhamowało, chociaż jest to wciąż dobry sposób, aby ochronić oszczędności przed spadkiem ich wartości. Nastroje pogorszyły się również w kategorii domów, gdzie ocena wynosi 38,2 pkt, a więc dużo poniżej progu optymizmu. Obecnie jest to najniższej oceniany segment rynku nieruchomości, co do tej pory w badaniu jeszcze się nie zdarzyło.

Zapytani o to, jak w ciągu najbliższych miesięcy kształtować się będą ceny nieruchomości, ankietowani agenci ocenili, że najbardziej prawdopodobny jest spadek cen domów oraz mieszkań o większej powierzchni. Jeśli chodzi o ceny kawalerek oraz działek budowlanych, przewidują stabilizację cen. Opinie pośredników są podzielone, jeśli chodzi o wysokość czynszów najmu. Połowa ocenia, że stawki wciąż mogą rosnąć, a niecałe 40 proc. uważa, że ceny utrzymają się na obecnym poziomie. Większość jest jednak zgodna co do dalszego wzrostu popytu na mieszkania do wynajęcia.

Badanie przeprowadzone w III kwartale br. pokazuje, że duża część pośredników jest nastawiona raczej pesymistyczne, jeśli chodzi o obecną i nadchodzącą sytuację na rynku nieruchomości, w szczególności w kwestii sprzedaży mieszkań i domów. Rynek najmu ma nieco bardziej optymistyczne prognozy. Nie można jeszcze mówić o załamaniu rynku i ucieczce klientów, bardziej o wyczekiwaniu co przyniesie najbliższa przyszłość, a także poszukiwaniu okazji cenowych.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz