Czy cudzoziemiec musi mieć pozwolenie na nabycie nieruchomości w Polsce?

Dodane dnia 22 mar 2022 w kategorii Obrót nieruchomościami | 0 komentarzy

Kluczyki do domu lub mieszkania, z przypiętym brelokiem w kształcie domu w barwach flagi Polski

Przed zakupem nieruchomości w Polsce cudzoziemiec musi spełnić kilka warunków. Dotyczy to osób pochodzących spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tworzą go kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) oraz Szwajcarii. Obywatele wspomnianych państw w większości przypadków mogą nabywać nieruchomości w Polsce bez ograniczeń podobnie jak Polacy. Natomiast obywatele pozostałych krajów będą potrzebowali do tego właściwego zezwolenia. W tej grupie znajdują się obywatele m.in. Ukrainy, którzy stanowią przecież najliczniejszą grupę obcokrajowców w Polsce, Białorusi i Rosji.

Nie wszystkie transakcje wymagają zezwolenia

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zezwolenia na zakup nie potrzebują osoby, które mieszkają w Polsce min. 5 lat od otrzymania pozwolenia na pobyt stały lub rezydenta długoterminowego UE. Niezwykle istotne jest, że zezwolenia nie wymaga nabycie samodzielnego lokalu mieszkalnego (i garażu), w którym obcokrajowiec planuje zamieszkać. Przepisy te nie mają jednak zastosowania w strefie nadgranicznej, gdyż tam nabycie każdej nieruchomości wiązać się będzie z koniecznością uzyskania pozwolenia.

W przypadku gdy zezwolenie na kupno jest wymagane, należy złożyć wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Cudzoziemiec planujący zakup nieruchomości w Polsce musi jednak w pierwszej kolejności posiadać zezwolenie na pobyt czasowy, stały bądź rezydenta długoterminowego. Dodatkowo wnioskujący powinien wykazać więzi z naszym krajem. Pomoże tu m.in. polskie pochodzenie, związek małżeński z obywatelem polskim czy prowadzenie w Polsce działalności gospodarczej zgodnie z polskim prawem. Zezwolenie może otrzymać zarówno osoba fizyczna bez polskiego obywatelstwa, przedsiębiorca z siedzibą firmy poza granicami kraju, jak i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej z siedzibą na terytorium Polski. Naturalnie zezwolenia można również nie uzyskać. Często dzieje się tak z powodów formalnych lub jeżeli stwierdzone zostanie ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa państwa czy porządku publicznego.

Istotna powierzchnia, a nie rodzaj danej nieruchomości

Cudzoziemiec może zakupić każdy rodzaj nieruchomości czyli m.in. mieszkanie, działkę czy grunty leśne. Należy jednak pamiętać, że nieruchomość kupowana na własne potrzeby mieszkaniowe i życiowe nie może przekroczyć 0,5 ha powierzchni. Dopuszcza się możliwość zakupu większej nieruchomości na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, lecz jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zakup gruntów rolnych może odbyć się tylko zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Zakup niezgodny z prawem polskim jest nieważny

Chcąc sprzedać nieruchomość osobie z innego kraju musimy mieć na uwadze obowiązujące przepisy. Jeśli nie dopełnimy wszystkich wymaganych polskim prawem formalności, transakcja ta będzie nieważna. Aby uniknąć problemów, warto zatem przed transakcją skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w dziedzinie nieruchomości lub skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Dodaj komentarz