Zmiany w świadectwach energetycznych budynków

Dodane dnia 13 sty 2015 w kategorii Wiadomości | 0 komentarzy

zmiany w prawie

Od 3 października 2014 roku obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej.

Jak informuje listopadowy numer Inżyniera budownictwa, nowe rozporządzenie wprowadza istotne zmiany dotyczące obliczeń na zapotrzebowanie energii.

Nowa regulacja wprowadziła podział na budynki wyposażone w proste i złożone systemy techniczne. Te drugie mają swoje wzory obliczania energii pochodzącej z różnych nośników.

Obliczanie zapotrzebowania na energię do ogrzewania i chłodzenia zachodzi według starych wzorów, ale zasady sporządzania tych obliczeń znajdują się tylko w pewnej części w tekście rozporządzenia. Szczegółowe wytyczne są podane w normach PN-EN ISO 13790, PN-EN ISO 13789, PN-EN ISO 12831. Również w przypadku obliczania zapotrzebowania energii na oświetlenie obowiązują dotychczasowe zasady, ale szczegóły zawiera norma PN-EN 15193, czytamy w miesięczniku.

Rozporządzenie umożliwia dokonywanie obliczeń według faktycznie zużytej energii, ale tylko dla wybranej grupy budynków.

Istotną zmianą jest obliczanie zużycia energii potrzebnej do podgrzania wody na podstawie wielkości powierzchni użytkowej.

Regulacja dodała do wyniku zużycia energii końcowej chłodzenie i oświetlenie. Dodatkowo powierzchnia użytkowa jest przyjmowana według normy PN ISO 9836, ale dla części obiektów według zasad projektu budowlanego (budynki jednorodzinne, lokale mieszkalne), podaje Inżynier budownictwa.

Rozporządzenie wprowadziło obowiązek ujmowania nowych danych w treści świadectwa energetycznego, tj. emisja CO2, procentowy udział energii pochodzącej z odnawialnych źródeł w zużyciu całkowitym oraz obliczeniowe roczne ilości zużycia nośników energii.

Regulacja daje możliwość obliczania charakterystyki energetycznej budynku na podstawie tzw. metody zużyciowej, czyli faktycznego zużycia energii. Przepis ten obowiązuje wyłącznie dla tych obiektów, w których ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody odbywa się za pomocą gazu ziemnego lub ciepła pochodzącego z sieci ciepłowniczej. Dodatkowo niezbędne jest okazanie faktur za okres trzech minionych lat dotyczących wyłącznie zużytego ciepła i gazu, czytamy w miesięczniku.

Obowiązujące od niedawna rozporządzenie zmieniło wzory świadectw energetycznych. Oprócz dotychczasowych wskaźników EP (wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną) i EK (końcową), należy ująć trzy inne wskaźniki, tj. EU (energia użytkowa), ECO2 (emisja CO2), Uoze (procentowy udział energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym zużyciu energii. Należy również podać obliczeniową liczbę nośników energii wykorzystywanych w systemach ogrzewania, ciepłej wody chłodzenia i oświetlenia, informuje miesięcznik. Według nowych zasad na graficznej skali nie trzeba podawać wartości EP w przypadku budynków przebudowywanych.

Nowe rozporządzenie nie zastosowało pojęcia klas energetycznych, które według dr. inż. Maciej Robakiewicza, prezesa Zarządu Fundacji Poszanowania Energii, byłoby „najbardziej zrozumiałą formą oceny ich charakterystyki energetycznej”.

Do treści świadectwa wprowadzono obowiązek umieszczania wielu nowych danych, m. in. tabelę danych opisowych, współczynników przenikania ciepła, cząstkowych sprawności w systemach ogrzewania, ciepłej wody i chłodzenia, dane o wentylacji i chłodzeniu.

Rozporządzenie pociągnęło za sobą nową Ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków, która zmieni dotychczasowe przepisy ujęte w Prawie budowlanym dotyczące tych kwestii.

Nowa Ustawa również wprowadza wiele zmian w kwestiach dotyczących świadectw energetycznych. Przede wszystkim zwalnia z obowiązku wykonywania tego świadectwa w przypadku budynków oddawanych do użytku. Dodatkowym udogodnieniem ma być komputerowy zapis świadectw oraz sprawdzanie ich poprawności. Novum jest także dziesięcioletni obowiązek zatrzymania dokumentów, na podstawie których powstało świadectw. Ustawa daje możliwość przygotowywania świadectw większej grupie osób uprawnionych, jednocześnie prowadząc ich rejestr, czytamy w miesięczniku. Ustawa nie przewiduje także kar za niesporządzenie dokumentu.

W przyszłości być może zostanie opublikowane rozporządzenie o weryfikacji świadectw, które wprowadzi coroczną kontrolę tych dokumentów dla losowo wybranych 250 świadectw, podaje magazyn.

Tagi:

Dodaj komentarz