Zielony dach

Dodane dnia 8 wrz 2016 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

ogród na dachu

AigarsR/bigstockphoto.com

Zielony dach to pokrycie dachowe, które umożliwia sadzenie na nim roślin. Wymaga odpowiedniej konstrukcji i składa się z wielu warstw struktury, która umożliwia umieszczenie na samej górze podłoża gruntowego, na którym sadzi się zieleń ekstensywną (np. zioła, mchy, rozchodniki) bądź intensywną (np. drzewa, krzewy, trawy).

Konstrukcja dachu zielonego

Najczęściej nawiązuje do stropodachu odwróconego. Wymaga odpowiedniej hydroizolacji, ocieplenia, położenia warstwy filtrującej i drenażowej, a na końcu ziemi uprawnej. Celem hydroizolacji jest przede wszystkim zabezpieczenie przed przebicie korzeniami (w szczególności gdy dach ma porastać intensywna roślinność), działaniem kwasów (innych substancji). Do budowy warstwy hydroizolacji wykorzystuje się papę modyfikowaną SBS lub papę z wkładką miedzianą, albo folię z PCV o grubości 0,8 mm., która jest zbrojona włókniną szklaną.

Ocieplanie zielonego dachu

Do ocieplenia dachu zielonego wykorzystywane są twarde płyty o jak najmniejszej nasiąkliwości (np. polistyren ekstrudowany XPS). Z kolei do przygotowania warstwy filtrującej na zielonym dachu wykorzystuje się geowłókninę, która zatrzymuje rozmaite drobiny. (Geowłóknina powinna mieć gramaturę od 200 do ponad 500 g/m2.) Układa się na nią warstwę filtrującą w postaci żwiru płukanego bądź specjalnej maty drenującej, która łączy się z góry z geowłókniną. Ostatnia warstwę stanowi substrat glebowy, czyli ziemia uprawna nanoszona jako warstwa dachu. Jej grubość zależna jest od przewidzianej roślinności znajdującej się na zielonym dachu. W przypadku roślin ekstensywnych warstwa ziemi ma zazwyczaj grubość od 80 do 100 mm. Roślinność bardziej intensywna wymaga znacznie grubszej warstwy ziemi (powyżej 20 mm.)

Dodaj komentarz