Wpływ emigrantów zarobkowych z Ukrainy na ceny nieruchomości w Polsce

Dodane dnia 24 sie 2017 w kategorii Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Tendencja wpływu emigrantów zarobkowych z Ukrainy z roku na rok rośnie. W latach 2014-2015 granice 63% wszystkich przyjezdnych z Ukrainy było zainteresowanych pracą. Natomiast ponad 70 procent z nich rozważa pobyt w Polsce na stałe. Sytuacja jest spowodowana tym, iż na ukraińskich rynku pracy małe są perspektywy na jej zdobycie. Aczkolwiek, gdy już do tego dochodzi, to zarobki za wykonywane zajęcia nie są satysfakcjonujące i wystarczające do utrzymania siebie i swojej rodziny. Wzmożone zjawisko imigrantów zarobkowych z Ukrainy potęguje także wciąż rozwijająca się gospodarka państwa polskiego oraz rosnące zapotrzebowanie pracodawców na pracowników, w związku z powstającymi wciąż miejscami pracy. Wszystkie te czynniki kształtujące napływ imigrantów, mają wpływ również na ceny nieruchomości w Polsce.

Wbrew temu co by się mogło wydawać wiele osób pochodzenia ukraińskiego, które podjęły pracę zarobkową na terytorium Rzeczypospolitej, może pochwalić się zakupem własnego mieszkania. Mimo tego, iż tendencja do zakupu własnego “M” w roku 2016 zmalała o 10,5%, niż w roku 2015, to Ukraińcy zajmują drugie miejsce w zakupie własnej nieruchomości, wyprzedzając tym samym Brytyjczyków i Hiszpanów. Dla wielu może wydać się to bardzo zaskakujące, chociażby z tego względu, iż patrząc na Polaków, z zakupem własnej nieruchomości wcale tak łatwo nie jest. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim formalności, tj. umowa bądź zarobki. Najwięcej osób narodowości ukraińskiej możemy spotkać w województwie mazowieckim, a w szczególności w Warszawie i jej okolicach. Nie jest to przypadek, gdyż to właśnie tam jest największe zainteresowanie kupnem nieruchomości, gdyż jest to najbardziej płynny rynek w kraju. Na kolejnych miejscach znajdują się Poznań, Wrocław i Kraków.

Swój wpływ na to ma z pewnością stabilność finansowa w tych poszczególnych miastach i średnia otrzymywanych zarobków. Aczkolwiek trzeba również mieć świadomość o kosztach “życia” w danym mieście,

Preferencje lokalizacyjne według badań

Zakup nieruchomości przez imigrantów zarobkowych z Ukrainy kształtuje się następująco:

  • województwo mazowieckie – 40 procent sprzedanych mieszkań
  • województwo dolnośląskie – 11 procent sprzedanych mieszkań
  • województwo wielkopolskie – 15 procent sprzedanych mieszkań
  • województwo podkarpackie i lubelskie – 1 procent sprzedanych mieszkań

 

Według badań przeprowadzonych w 2016 wyraźnie widać tendencję braku zainteresowania nieruchomościami przy naszej wschodniej granicy. Może być to spowodowane zarobkami proponowanymi przez pracodawców w tamtych rejonach oraz niską rotacją obcokrajowców..

Obecność Ukraińców na rynku mieszkaniowym w Polsce:

  • 2015 rok – zakup 3750 lokali mieszkalnych i 1408 lokali użytkowych
  • 2014 rok – zakup 3153 lokali mieszkalnych i 989 lokali użytkowych
  • 2013 rok – zakup 2967lokali mieszkalnych i 826 lokali użytkowych

Dodaj komentarz