Styl prowansalski

Dodane dnia 27 maj 2015 w kategorii Nieruchomości - słownik | 0 komentarzy

Styl prowansalski to propozycja dla osób ceniących przytulne, sielskie wnętrza, zachowujące przy tym klasę i ponadczasową elegancję. Styl ten idealnie komponuje się z otwartą przestrzenią dużego domu, jednak dzięki współczesnym osiągnięciom w aranżacji wnętrz, można go z powodzeniem zaadaptować do warunków bloku mieszkaniowego.

Prowansja – magiczna kraina położona w południowo-wschodniej Francji aż kipi obfitością szaty roślinnej, wśród której króluje lawenda. Kamienne prowansalskie domy położone na tle malowniczej przyrody, w otuleniu promieni słonecznych, winiarnie, aromat ziół, pola lawendy czy winogron – to wszystko przywodzi na myśl to niezwykłe miejsce, które stało się inspiracją dla pisarzy i wybitnych malarzy doby impresjonizmu.

Szukając pomysłu na aranżację wnętrza swojego lokum, warto zwrócić uwagę na styl prowansalski, który wprowadza atmosferę ciepła i urzeka swym uniwersalnym urokiem. To styl, który nie ma prawa się znudzić. Wszystko dzięki oryginalnym meblom i wyszukanym dodatkom, które zastępują nowoczesne, produkowane na masową skalę meble systemowe. Jak wyczarować w swoim mieszkaniu klimat uroczej Prowansji?

Prostota i umiarkowanie

Siła prowansalskiego designu tkwi w umiarkowanych, pastelowych kolorach i naturalnych materiałach. Styl bazuje na kilku podstawowych barwach i ich odcieniach: żółty, pomarańczowy, szary, zielony, błękitny, lawendowy, śnieżnobiały. Popularnymi materiałami wykończeniowymi są kamień i ceramika, które zdecydowanie królują nad drewnem. Kamienne podłogi stanowią idealną ochronę przed słońcem. Równie często na podłodze można spotkać terakotę koloru rudego. Ściany w prowansalskim domu są przecierane wapnem, dzięki czemu zyskują oryginalną, chropowatą fakturę. Drewno może pojawić się w formie bali zawieszonych pod sufitem, które tylko dopełnią charakter całości. Meble, zwłaszcza krzesła i kanapy produkowane są z kutego żelaza i występują jak prowansalski dom długi i szeroki.

Meble proste, a zarazem nietypowe

W dobie mebli systemowych, produkowanych na masową skalę z metką Made in China, styl prowansalski oferuje meble nietuzinkowe, jedyne w swym rodzaju i nadające wnętrzu jego niepowtarzalny klimat. Wykonane z żelaza lub litego drewna, ozdobione delikatną rzeźbą w postaci kłosów, owoców czy kwiatów, w charakterystycznej dla tego stylu palecie barw. Meble mają zazwyczaj prostą formę. Popularna są przecierane meble, których barwa powstaje naturalnie, w wyniku codziennego używania. Meble, które u nas uchodzą za typowo ogrodowe, tutaj dumnie panoszą się w salonie.

Niesamowita moc dodatków

Całe prowansalskie wnętrze wypełniają oryginalne dodatki. Wazony, słoje, haftowane obrazki, wiklinowe kosze, miednice, fajans, romantyczne stare zegary, porcelanowe talerze, doniczki, karafki oraz kwietniki zdobią wnętrza stylu skradzionego z Francji. Całości dopełniają tkaniny z kretonu i żakardu, które w kuchni są zawieszane w miejsce drzwiczek do mebli. Materiały wykorzystywane do dekoracji prowansalskich wnętrz często pokryte są ozdobnym haftem. Narzuty i ozdobne poduszki w geometryczne lub kwiatowe wzory urozmaicają aranżację. Okna zazwyczaj zakryte są delikatnie opadającymi, śnieżnobiałymi zasłonami. Najpopularniejszymi zdobieniami są motywy lawendy, oliwki i cykady. W prowansalskim wnętrzu unosi się zapach woreczków wypełnionych lawendą oraz zawieszonych pod sufitem suszonych ziół.

Trudno nie pokochać tego stylu, przywołującego na myśl pejzaż niezwykłej francuskiej wsi. Choć bardziej przemawia do kobiet, to panowie również go cenią za jego prostotę i niewymuszoną elegancję. Styl zdobywa coraz większe uznanie w kraju nad Wisłą. Katalogi i poradniki wypełnione są propozycjami aranżacji wnętrz w tym pełnym naturalnego uroku stylu południowo-wschodniej części Francji. Jeśli właśnie zastanawiasz się nad remontem lub urządzeniem swoich czterech kątów, a lubisz oryginalne i jednoczesne silne w swej prostocie wnętrza, to styl prowansalski jest idealną opcją. Cieszy fakt, że zimne, surowe i ultranowoczesne wnętrza są zastępowane pełnymi sielskiego uroku i przytulnego bałaganu aranżacjami.

Dodaj komentarz