Rynek nieruchomości w 2019 – będzie spokojniej?

Dodane dnia 28 Lut 2019 w kategorii Rynek nieruchomości | 2 komentarze

Wielu konsumentów zastanawia się, kiedy nastąpi załamanie rynku nieruchomości. Od kilku lat obserwuje się stabilizację zarówno pod względem cen mieszkań, jak i liczby udzielanych kredytów. Najbliższe miesiące, wbrew licznym doniesieniom, nie wpłyną znacząco na branżę. Rok 2019 jest dogodnym czasem na zainwestowanie wolnych środków w mieszkanie, które stale opłaca się wynajmować. Poważne zmiany mają nastąpić w programie Mieszkanie Plus, który ma stać się bardziej atrakcyjne dla odbiorców.

Od kilku lat ceny mieszkań sukcesywnie szły w górę i osiągnęły pułap sprzed boomu mieszkaniowego. Jednak w opinii ekspertów takie ceny są nieadekwatne do sytuacji sprzed ponad 10 lat, gdy pensja minimalna była znacznie niższa, a wskaźnik bezrobocia dużo wyższy. Niemniej dostrzega się wiele sygnałów, które wskazują na pierwsze obniżki stawek za metr kwadratowy. Obniżki będą raczej symboliczne, gdyż dobra kondycja gospodarcza państwa oraz niskie stopy procentowe nie zapowiadają drastycznych zmian. Niższe ceny pojawią się przede wszystkim w branży deweloperskiej, gdzie w poprzednim roku odnotowano wzrost nawet o 10 proc. Powodem były większe koszty budowlane i trudności w wykupie wolnych działek inwestycyjnych. Jednak konsumenci woleli wstrzymać się z decyzją o zakupie, a to skłoniło firmy deweloperskie do obniżek.

Kredytobiorcy w 2019 roku nadal mogą spać spokojnie, bo decyzją Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe nie ulegną zmianie. Dzięki temu tani kredyt hipoteczny nadal będzie można łatwo uzyskać i skorzystać z niewysokich, comiesięcznych rat za mieszkania. W przypadku nieruchomości na wynajem eksperci spodziewają wzrostu kosztów czynszu nowo dostępnych mieszkań, a delikatnego spadku cen za mieszkania z rynku wtórnego, w mało atrakcyjnych lokalizacjach. Niemniej statystyki wskazują, że rynek wynajmu mieszkań jest w Polsce cały czas jest znacznie mniej popularny niż w krajach Zachodnich. W Polsce niecałe 16 proc. obywateli decyduje się na wynajem, a np. w Niemczech – ponad 48 proc., w Holandii około 30 proc. W celu zwiększenia dostępności niedrogich nieruchomości na wynajem powstał program Mieszkanie Plus. Jednak nie zdobył on uznania w oczach Polaków i w 2019 roku zyskać ma nowy wymiar, bardziej opłacalny dla inwestorów, by chętniej i szybciej decydowali się na budowę nowego osiedla w ramach programu.

Natomiast dla beneficjantów wdrażany jest nowy program „Mieszkanie na start”, którego celem jest przyznawanie dopłat do czynszów dla najbiedniejszych rodzin. Osoby, których nie stać na opłacenie mieszkania po cenach rynkowych będą mogły ubiegać się o dodatkowe środki na poziomie 375-550 zł miesięcznie. Wysokości dotacji zależna będzie od miasta i liczby osób w gospodarstwie domowym. Wszystkie te dane wskazują, że Rynek nieruchomości w 2019 roku będzie spokojnym okresem w całej branży.

2 komentarze

  1. Ciekawy artykuł

    • bardzo ciekawy,z tym, ze przekłamany:1.budżet jest państwa jest nieciekawy,Stopy procentowe będą rosnąć,a oprocentowanie kredytów będzie wzrastało.Będzie fraankowicze bis.Cudów nie ma!

Dodaj komentarz