Powstaną nowe TBS-y

Dodane dnia 2 maja 2015 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

wynajem mieszkania

Goodluz/bigstockphoto.com

Jak poinformował prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Dariusz Kacprzyk, wkrótce powróci do życia program społecznego budownictwa czynszowego, a wraz z nim dofinansowanie ze środków Funduszu Mieszkań na budowę lokali przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Ministerstwo finansów oraz infrastruktury i rozwoju zdecydowały się na ten krok, bo w Polsce stale brakuje mieszkań przeznaczonych pod wynajem i o czynszach dostosowanych do osiąganych dochodów.

Program budowy nowych mieszkań czynszowych miałby ruszyć w tym roku, a na dofinansowanie Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy kilkaset milionów złotych.

Pierwsze mieszkania czynszowe powstały w Polsce w 1994 roku. Funkcjonują w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego, których nadrzędnym celem jest budowa mieszkań pod wynajem o umiarkowanych czynszach dla osób osiągających przeciętne dochody. Środki na budowę tego typu lokali pochodzą z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory BGK udzielił kredytów na kwotę 7,2 mld złotych i podpisał 1800 umów o wynajem. W ramach Krajowego Funduszu Mieszkaniowego zbudowano blisko 100 tysięcy lokali na wynajem przeznaczonych dla osób osiągających umiarkowane dochody.

Powrót TBS-ów to zdecydowanie dobra wiadomość, bo wiele osób w Polsce, zwłaszcza młodych, ma problem z nabyciem mieszkania. I choć w przypadku mieszkania finansowanego ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego nie ma mowy o typowym prawie własności do lokalu, zawsze to lepsze rozwiązanie niż wynajem mieszkania od osób prywatnych.

Dodaj komentarz