Pokolenie Y na rynku nieruchomości mieszkaniowych

Dodane dnia 17 Lut 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

millenialsi na rynku nieruchomości

YakobchukOlena/bigstockphoto.com

Pokolenie Y nazywane jest również pokoleniem Millenialsów. To osoby będące obecnie w wieku 21-37 lat. Wśród tej grupy znajdują się m.in. studenci, którzy przygodę z nieruchomościami rozpoczęli od szukania mieszkania pod wynajem, jak również osoby które mają już ustabilizowaną sytuację materialną i poszukują nieruchomości na własność.

Mileniallsi stanowią ważną grupę nie tylko na rynku nieruchomości, ale również rynku pracy (56 % pracodawców stawia na młodych profesjonalistów z 6-letnim doświadczeniem zawodowym, w tym jedna piąta firm na studentów i absolwentów urodzonych w latach 1983-2000) (www.rp.pl). Rola pokolenia Y na rynku pracy się zwiększa (wiąże się to m.in. ze wzrostem średnich zarobków) przez co zwiększa się zainteresowanie tej grupy zakupem własnego mieszkania.

Z badań przeprowadzonych przez National Association of Realtors („Home Buyer and Generational Trends”) wynika, że pokolenie tzw. Millenialsów stanowi ważną grupę nabywców na rynku nieruchomości, dla których niezwykle ważna jest lokalizacja lokalu. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nieruchomości dla generacji Y istotne są także takie czynniki jak: cena, dostęp do komunikacji publicznej czy infrastruktury oraz odległość od ośrodków rozrywki. Ważna również dla Millenialsów jest lokalizacja nieruchomości niedaleko centrum miasta, a także dobry dojazd do innych dzielnic miasta. Z przeprowadzonych badań wynika, że 55 % ankietowanych ceni niewielką odległość pomiędzy domem a przystankami komunikacji publicznej. Dla 66 % ważny jest dostęp do usług. Osoby urodzone między 1983 a 2000 rokiem poszukują mieszkań o niewielkiej powierzchni. Najczęściej zalicza się do nich kawalerki lub dwupokojowe mieszkania. Wśród wyborów lokali mieszkalnych dominują te z nowoczesnym wyposażeniem (inwestycje.pl).

Dodaj komentarz