Okres oczekiwania na wpis do hipoteki – dodatkowe koszty

Dodane dnia 17 paź 2019 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Zakup nieruchomości na kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami wynikającymi z konieczności dokonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej. Bank dodatkowo ubezpiecza się na okres od uruchomienia kredytu, do wpisania hipoteki, czego koszty przerzuca na kredytobiorcę.

Transakcja kupna – sprzedaży nieruchomości jest procesem rozciągniętym w czasie, szczególnie jeśli odbywa się przy udziale kredytu hipotecznego. I jak wszystkie zmiany dotyczące prawa własności nieruchomości, wymaga wpisania do księgi wieczystej. Bank udzielając kredytu dokonuje tego pod warunkiem wpisania do księgi zabezpieczenia w postaci hipoteki. Jednak od czasu wypłaty środków do czasu faktycznego pojawienia się wpisu w księdze wieczystej mija od kilku tygodni do kilku miesięcy, w których ryzyko banku jest większe. W tym czasie bank wymaga więc od kredytobiorcy dodatkowego zabezpieczenia, co wpływa na zwiększenie kosztów całego kredytu.

Wpis o ustanowionej hipotece widoczny jest w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości. Uprawnia on bank do dochodzenia wierzytelności z nieruchomości do wysokości wskazanej hipoteki. W okresie między wypłatą środków przyznanych kredytem a pojawieniem się wpisu, zabezpieczenie to nie obowiązuje, co zwiększa ryzyko banku. Z tego powodu w tym czasie kredytobiorca zobowiązany jest do zapłaty tzw. ubezpieczenia pomostowego.

Najczęściej stosowanym przez banki rozwiązaniem jest podniesienie marży o około 1 punkt procentowy lub więcej, do czasu uregulowania formalności związanych z wpisem w księdze. Kredytobiorca w tym czasie opłaca więc raty powiększone o koszt ubezpieczenia pomostowego, albo zobowiązany jest do uiszczenia tej kwoty jednorazowo przy zawieraniu umowy kredytowej. Z reguły nie ma również możliwości wrzucenia tej kwoty do sumy kredytowanej, trzeba więc przygotować na ten cel dodatkową gotówkę.

Wpisanie hipoteki do księgi wieczystej odbywa się na wniosek kredytobiorcy, to w jego interesie leży więc jak najszybsze złożenie takiego dokumentu w wydziale wieczysto księgowym właściwego sądu rejonowego. Czas dokonania wpisu zależy do funkcjonowania i organizacji poszczególnych sądów, może jednak trwać nawet 3- 4 miesiące, a w największych sądach może się dodatkowo wydłużyć. Proces ten przeciągnie się, jeśli nieruchomość nie posiada księgi wieczystej i konieczne jest jej założenie.

Kredytobiorca nie ma wpływu na przebieg tej procedury, ani nie może jej w żaden sposób przyspieszyć. Niestety jednak ponosi tego negatywne skutki, które polegają na konieczności uiszczania dodatkowych, niemałych kosztów.

Tagi:

Dodaj komentarz