Mieszkanie do remontu – czy to się opłaca?

Dodane dnia 29 mar 2018 w kategorii Obrót nieruchomościami | 0 komentarzy

Rynek nieruchomości wtórnych ma do zaoferowania naprawdę dużo mieszkań. Od bardzo luksusowych, jak również takich, do których możemy się wprowadzić praktycznie od razu, po mieszkania wymagające generalnego remontu lub solidnego odświeżenia. Ta ostatnia możliwość wzbudza niekiedy u kupujących strach. Czy ma on uzasadnione podłoże? Czy zakupienie mieszkania, które wymaga remontu jest ryzykowną inwestycją ?

Doświadczenia pokazują, że przeciętny kupujący mieszkanie z drugiej ręki wybiera najczęściej nieruchomość, do której może wprowadzić się od razu, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych kosztów i ryzyka, które może być związane z jego remontem. Dane pochodzące z 2013 roku pokazują, że mieszkania, które wymagały niewielkiego remontu cieszyły się dużym zainteresowaniem na poziomie ponad 40 procent.

Kupno mieszkania, które wymaga remontu to zdecydowanie propozycja dla tych, którzy chcą zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe, ale nie jest dla nich istotna szybka przeprowadzka do całkiem nowego lokum. Takie mieszkania powinny zainteresować również inwestorów, gdyż te mieszkania można nabyć za dużo niższą cenę, niż w przypadku tych, które remontu nie wymagają.

Jakie koszty?

Warto mieć jednak na uwadze, że koszty związane z przystosowaniem mieszkania są uzależnione od jego wielkości, jak również od ogólnego stanu budynku. Nie wszystkie takie inwestycje będą opłacalne. Zaadaptowanie poddasza na mieszkanie będzie żmudne, długie i kosztowne, czego wynikiem będzie niższa stopa zwrotu z inwestycji. Ewentualny zysk przyjdzie z czasem. Warto inwestować w mieszkania w niskiej cenie, których remont nie pochłonie zbyt wiele pieniędzy. Jak dużo może kosztować remont ? Z wyliczeń wynika, że do ceny 50 – metrowego lokum musimy doliczyć min 40 tys. złotych. Wszystko uzależnione jest jednak od standardu wykończenia nieruchomości.

Dla przykładu, 50-metrowe mieszkanie na Bemowie z piwnicą, dużym balkonem z możliwością oddzielenia kolejnego pokoju i tylko z koniecznością wykonania remontu w łazience jest tańsze o 17% od lokali, w których można zamieszkać od razu. Porównując taką oszczędność w skali całej Warszawy, prezentuje się ona dużo korzystniej.

Nietrudno jest znaleźć dwupokojowe mieszkanie w okazyjnej cenie również na Mokotowie. Oszczędności mogą sięgnąć tutaj nawet 26%, niemniej musimy liczyć się z koniecznością wykonania generalnego remontu. Doliczając do tego umowne 50 tysięcy, cena metra kwadratowego w przypadku tego lokalu kształtuje się nadal dużo niżej niż średnia (ok. 8500 zł vs. 10189 zł), co zdecydowanie jest atrakcyjnym kąskiem dla inwestorów.

Tę prawidłowość można zauważyć również w innych dzielnicach. Jakie można wyciągnąć z tego wnioski? Mieszkanie wymagające remontu -jest dobrą inwestycją. Niemniej musimy bardzo dokładnie wybrać nieruchomość i posiadać talent do przerabiania wnętrz. Warto kupować lokale w kamienicach lub w nowszym budownictwie. W przypadku kamienic należy zwrócić uwagę, czy została wymieniona instalacja i przeprowadzona renowacja zewnętrznych elewacji. Przed kupnem lokalu warto także zasięgnąć wiedzy o planach inwestycyjnych wspólnoty, zakresie przeprowadzanych robót, jak również wysokości funduszu remontowego. W przypadku konieczności przeprowadzenia wielu prac oczywiście wysokość czynszu rośnie.

Dodaj komentarz