Kredyt na mieszkanie z pomieszczeniem komercyjnym

Dodane dnia 13 kwi 2021 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Staranie się o kredyt hipoteczny w przypadku zakupu domu czy mieszkania wiąże się z dostarczeniem bankowi różnych dokumentów, a także poddaniem się opartej na nich ocenie zdolności kredytowej. A jak to wygląda, gdy kredytobiorca chce część swojej nieruchomości przeznaczyć na cele komercyjne?

W momencie, gdy kredytobiorca chce przeznaczyć część swojej nieruchomości na cele komercyjne, sytuacja jest wówczas podobna, tyle że bank będzie wymagał większej liczby dokumentów dołączonych do samego wniosku o przyznanie kredytu. Jeśli dla przedsiębiorcy działalność gospodarcza stanowi jedno z głównych źródeł dochodu, to starając się o kredyt hipoteczny musi on przedstawić dokumenty firmy, a także udowodnić, że prowadzi działalność przez określony czas, np. przez rok.

Rodzaj dokumentów załączanych do wniosku kredytowego różni się w zależności od sposobu opodatkowania prowadzonej działalności. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych muszą złożyć: zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie o nadaniu NIP i REGON, wyciąg z rachunku bankowego za ostatnie miesiące, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne i z podatkami, deklarację PIT-36 lub PIT-36L za poprzedni rok podatkowy, a także inne dokumenty potwierdzające dochody. Może to być księga przychodów i rozchodów, informacja bilans, CIT czy rachunek zysków i strat, w zależności od tego czy prowadzona jest pełna księgowość.

Z kolei przedsiębiorcy korzystający z rozliczenia na zasadach ryczałtu, muszą dostarczyć bankowi oświadczenie o wysokości przychodów i ich opodatkowaniu za 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Oprócz tego należy udokumentować wysokość ewidencjonowanych przychodów za 2 ostatnie lata. Można to zrobić zaświadczeniem wydanym przez urząd skarbowy lub kopiami deklaracji podatkowych składanych za ten okres. Za bieżący okres złożyć trzeba jeszcze księgę przychodów lub ewidencję faktur.

W przypadku rozliczenia w formie karty podatkowej, w banku złożyć należy oświadczenie o wysokości dochodów po opodatkowaniu za 6 ostatnich miesięcy i kopię decyzji Urzędu Skarbowego o wymiarze karty na dany rok.

Oprócz wymienionych dokumentów każdy przedsiębiorca, niezależnie od sposobu rozliczenia, musi także, starając się o kredyt , wnieść wkład własny, który zwykle nie będzie niższy niż 20 proc. wartości nieruchomości. Banki analizując dokumenty faworyzują tych przedsiębiorców, który dochody potwierdzone na papierze są jak najbardziej stałe. Duże wahania wpływów pomiędzy poszczególnymi miesiącami mogą obniżyć szansę na uzyskanie kredytu.

Dodatkowo, ubiegając się o kredyt na mieszkanie z pomieszczeniem komercyjnym trzeba określić, jaka jego część będzie wykorzystywana dla celów działalności gospodarczej. Poszczególne banki mogą mieć swoje wymagania maksymalnej dopuszczalnej powierzchni komercyjnej.

Pozytywną stroną kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości przeznaczonej częściowo na cele komercyjne jest możliwość zaliczenia odsetek od każdej raty do kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to jednak tylko takiej części odsetek, jaka część nieruchomości jest przeznaczona na biuro. Należy także pamiętać o tym, by lokal mieszkalny przekazać do majątku firmy.

Tagi:

Dodaj komentarz