Już 26 tys. mieszkań w programie Mieszkanie Plus

Dodane dnia 28 sty 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

 

Już ponad 26 tysięcy mieszkań dostępnych jest w ramach programu Mieszkanie Plus. To stan na koniec 2020 roku. Program mieszkaniowy dalej się rozwija. Przyjęty na początku stycznia bieżącego roku projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ma zwiększyć dostępność mieszkań na wynajem dla osób o niskich i średnich dochodach.

Program Mieszkanie Plus łączy w sobie część socjalną oraz rynkową

Program Mieszkanie Plus wystartował 12 października 2016 r. w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
Łączna liczba mieszkań wybudowanych w jego ramach wynosiła na koniec roku 2020 roku 26 tys. 182.

Jak poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka, liczba ta obejmuje zarówno mieszkania wybudowane, jak i nieruchomości będące nadal w budowie.

3 tys. 224 mieszkania to nieruchomości przeznaczone na realizacje części rynkowej programu, natomiast 22 tys. 958 mieszkań na część społeczną.

Podpisano również 51 umów z samorządami, dzięki czemu powstać mają towarzystwa budownictwa społecznego oraz spółki celowe do realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych.

Część rynkowa oraz społeczna to dwa równolegle realizowane filary programu Mieszkanie Plus.

Warto przypomnieć, że celem społecznej części programu jest zwiększenie dostępności mieszkań dla osób zarabiających najmniej, a także o średnich dochodach. Efektem programu ma być zwiększenie zarówno liczby mieszkań komunalnych, jak i spółdzielczych mieszkań lokatorskich. W programie przewidziana jest współpraca władz samorządowych oraz inwestorów. Na budowę przekazywane mają być grunty z zasobów Skarby Państwa, którymi dysponować ma Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Wykorzystanie terenów od państwa ma zmniejszyć koszt realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych, a tym samym ich czynsz.

Element rynkowy programu jest natomiast realizowany przez PFR Nieruchomości i ma umożliwić osobom posiadającym zdolność czynszową wynajem mieszkania, z możliwością dojścia do własności.

Problem z dostępem do nieruchomości może mieć nawet kilka milionów osób.

Coraz więcej nieruchomości w Mieszkaniu na start

Program mieszkaniowy rządu obejmuje również pakiet Mieszkanie na Start, czyli zwiększanie dostępu do nieruchomości dla osób o niskich i średnich dochodach, które znajdują się w tzw. luce czynszowej – nieposiadających wystarczających środków wynajem mieszkania od osób prywatnych lub otrzymanie kredytu hipotecznego, a jednocześnie zbyt zamożnych, aby skorzystać z oferty mieszkań komunalnych.

Pakiet obejmuje obecnie 1310 mieszkań na wynajem z dopłatami. Na początku stycznia bieżącego roku przyjęto projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który zwiększyć ma pulę dostępnych dla najemców lokali mieszkaniowych.

W tym celu uregulowano działalność Społecznych Agencji Najmu, które wskazano jako jeden z elementów mogących rozwinąć program. SAN-y mają stać się pośrednikiem pomiędzy komercyjnym rynkiem wynajmu a najemcami, dzięki któremu wynajem długoterminowy ma stać się korzystniejszy dla obu stron.

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz