Inteligentne domy

Dodane dnia 9 wrz 2016 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

inteligentny dom

Creativa Images/bigstockphoto.com

Współcześnie technologia rozwija się w ekspresowym tempie. Powstają nowe zastosowania rozwiązań odkrywanych przez inżynierów oraz informatyków. Powstają możliwości wcześniej niedostępne dla przeciętnego człowieka. Coraz większą popularność zyskują tak zwane inteligentne domy. Ludzie, którzy są zainteresowani budową domu bardzo chętnie korzystają z atrakcyjnych i ułatwiających życie rozwiązań. Wiele z propozycji można również zamontować w zbudowanych już domach.

Na czym polegają systemy inteligentnych domów?

Główną funkcją jaką wyróżniają się tego typu domy jest umożliwienie domownikom sterowania wieloma urządzeniami w domu jednym pilotem, bądź poprzez aplikację instalowaną w telefonie, czy na komputerze. To instalacja, która pozwala na sprawne kontrolowanie pracy wielu przedmiotów. Można w ten sposób zasuwać rolety, sprawdzać zużycie energii, sterować światłem, monitorować obraz z kamery umieszczonej przed domem, ustawiać temperaturę. Sterowanie ogrzewaniem można także stworzyć w taki sposób, aby zmieniać temperaturę każdego grzejnika z osobna, czy włączać ogrzewanie podłogowe. System inteligentnego domu pozwala również na regulowanie automatycznego podlewania ogrodu. Jedną z najistotniejszych danych jest duże bezpieczeństwo, jakie zapewnia tego typu instalacja. Konfiguracja kamer, czy alarmów to znaczy atut. Umożliwia nie tylko monitorowanie domu, ale można ją ustawić w taki sposób, aby w momencie, gdy ktoś zbliża się do budynku i próbuje dostać się do środka, właściciel otrzymuje powiadomienie poprzez sms oraz zdjęcie z kamery(na maila, bądź mmsem). Takie rozwiązanie powoduje, iż wyjazd na wakacje będzie udany, pozbawiony lęku.

Plusy takiego rozwiązania

Jednym z dużych zalet inteligentnego domu jest wygoda. Możliwości dopasowania działania wielu urządzeń pod swoje potrzeby to niesamowite ułatwienie życia codziennego. Sterowanie wentylacją, temperaturą oraz klimatyzacją to także oszczędność. Można nie tylko monitorować zużycie energii, ale programować je w taki sposób, aby na przykład ogrzewanie uruchamiało się kilkanaście minut przed przyjazdem domowników do domu. Dzięki temu dom będzie miał optymalną temperaturę, a podczas gdy nikogo nie będzie wewnątrz, energia nie będzie zużywana. Wielkim plusem są automatyczne powiadomienia. Mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Do tego typu powiadomień należy: automatyczne ostrzeganie przed czadem, warunkami atmosferycznymi, próbie dostania się do wnętrza domu. Energooszczędny, wygodny oraz przyjazny środowisku dom ma wiele plusów. Jednak zamontowanie wszelkich udogodnień nie należy do najtańszych.

Koszty

Cena montażu inteligentnego domu nie jest stała. Zależy od tego ile funkcjonalności dana osoba wymaga od tego typu instalacji. Koszty wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak myśleć o tym jak o inwestycji, ponieważ wiele opcji systemowych umożliwia oszczędności. Można również zamontować panele słoneczne, które będą podgrzewały wodę, informowały o oświetleniu w dany dzień oraz ilości podgrzanej już wody. Osoby, które są zainteresowane opcją inteligentnego domu, a nie mają funduszy na montaż tej instalacji mogą skorzystać z kredytów na preferencyjnych warunkach, bądź dopłat z UE. Jest kilka programów unijnych, które zostały stworzone z myślą o ochronie środowiska. Można otrzymać dopłaty uzależnione od ilości rozwiązań, które powodują zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska oraz zużycia energii. Firmy zajmujące się budową takich domów oraz instalacji często współpracują z pracownikami zajmującymi się funduszami unijnymi i mogą udzielić informacji na temat projektów, które można wykorzystać przy konkretnych instalacjach.

Dodaj komentarz