Gminne i miejskie spółki zbudują tanie mieszkania?

Dodane dnia 13 maja 2020 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad pakietem rozwiązań, który umożliwi gminnym spółkom budowę tanich mieszkań. Według zapowiedzi na dniach mają zostać przedstawione konkretne rozwiązania, które przybliżą realizację tego pomysłu.

Rober Nowicki wiceminister rozwoju, zapowiada działania, które mają dać impuls do rozwoju budownictwa czynszowego. Ma to być również bodziec dla dotkniętej pandemią koronawirusa gospodarki. Rząd przygotowuje pakiet rozwiązań, które mają zachęcić spółki gminne i miejskie do budowy mieszkań, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów inwestycji.

Minister wskazuje, iż branża budowlana jest jedną z gałęzi, która mimo pandemii i związanych z tym ograniczeń radzi sobie całkiem nieźle. W marcu zgodnie z danymi przedstawionymi przez Główny Urząd Statystyczny odnotowano wzrost produkcji budowlanej o 3,7%.

Nowy pakiet pozwoli utrzymać tą branże w dobrej kondycji, a także, zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, będzie wsparciem dla gospodarstw domowych. Najemcy dotknięci skutkami pandemii będą mogli liczyć na dodatki mieszkaniowe. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodaje: „Mamy cały pakiet rozwiązań, który z jednej strony oferuje rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania. Jesteśmy w kontakcie z takimi spółkami, warunki, jakie im proponujemy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, są tak korzystne, że chcą ruszyć z inwestycjami”.

Na razie jednak szczegóły pakietu nie zostały jeszcze przedstawione i nie wiadomo, jak taka pomoc miałaby wyglądać. Nie wiadomo również jakie rozwiązania zostaną wprowadzone, aby do budowy zachęcić spółki gminne i miejsce. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju plan działań zostanie przedstawiony lada dzień.

Tagi:

Dodaj komentarz