Budowa – odpowiedzialność za usterki

Dodane dnia 27 kwi 2017 w kategorii Porady | 0 komentarzy

nadzór budowlany

MSharova/bigstockphoto.com

Budowa domu wiąże się z koniecznością zlecenia prac czasem nawet kilku różnym wykonawcom, specjalizującym się w danej dziedzinie. Uniknięcie błędów przy okazji takiej inwestycji jest trudne, jednak bardzo często inwestor ma problemy z wyegzekwowaniem odpowiedzialności za nie. Jak najlepiej się zabezpieczyć przed takimi sytuacjami?

Największym błędem jest zapłata za usługę przed jej wykonaniem. Wtedy wykonawca niechętnie przyzna się do błędu, bo nie będzie chciał zwrócić otrzymanych pieniędzy. Jeśli jednak zapłata nastąpi dopiero po zaakceptowaniu i odbiorze prac przez inwestora, wykonawca będzie miał większą motywację, by do swojej pracy się przyłożyć.

Kto odpowiada za błędy powstałe w trakcie budowy?

Za błędy powstałe w trakcie budowy odpowiada wykonawca oraz kierownik budowy, który nadzoruje postęp i sposób wykonywania prac. Jest to odpowiedzialność cywilna obejmujące ich niedopatrzenia, każdy z nich odpowiada więc za swoje uchybienia. Odpowiedzialność za wady budynku i niewłaściwe wykonywanie prac spoczywa na wykonawcy, kierownik natomiast odpowie za nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji budowy czy nieobecność podczas istotnych etapów budowy.

Wykonawca odpowiada na zasadzie rękojmi, nie ma przy tym znaczenia, czy otrzymał już zapłatę za zlecenie czy nie. Argument, że klient przyjął fakturę i zapłacił za nią jest chybiony, ponieważ wielu usterek nie widać na pierwszy rzut oka, a część z nich ujawnia się dopiero w trakcie użytkowania budynku. Okres odpowiedzialności za wady budynku rozciąga się na trzy lata. Inwestor powinien zgłosić je wykonawcy w terminie miesięcznym od ich wykrycia. Wykonawca powinien usterkę usunąć niezwłocznie na swój koszt lub obniżyć należne mu wynagrodzenie. Jeśli tego nie zrobi, inwestor może dokonać naprawy we własnym zakresie, a następnie żądać od wykonawcy za to rekompensaty, a jeśli są to usterki poważne, może nawet od umowy odstąpić.

Jak może się zabezpieczyć inwestor?

Należy również pamiętać, że najlepszym zabezpieczeniem interesów inwestora jest odpowiednio sporządzona umowa. Powinna ona zawierać zakres prac zleconych wykonawcy, termin ich rozpoczęcia i zakończenia, rodzaj materiałów, które będą wykorzystywane oraz inne istotne postanowienia dokonane między stronami. W tym w szczególności cenę, termin i sposób płatności. Określenie prac powinno być jak najbardziej precyzyjne, nie wystarczy ogólne wskazanie jak „doprowadzenie budynku do stanu surowego zamkniętego”.

Umowa nie może w żaden sposób wyłączać ani ograniczać odpowiedzialności wykonawcy. Zapis taki jest nieważny, a inwestor może dochodzić swoich roszczeń na zasadach określonych w kodeksie cywilnym i innych przepisach.

Dodaj komentarz