Fundusz Mieszkań na Wynajem (zasady)

Dodane dnia 17 mar 2014 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Na przełomie marca i kwietnia uruchomiony zostanie Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest projektem inwestycyjnym Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozwiązanie to ma poprawić dostępność mieszkań na wynajem, zwiększyć mobilność Polaków oraz przybliżyć polski rynek wynajmu mieszkań do średniej europejskiej. Warto w tym miejscu dodać, że obecnie zaledwie 4% Polaków wynajmuje mieszkanie. Dla porównania: z rozwiązania tego korzysta aż 40% Niemców i 35% Duńczyków. Głównym powodem niechęci Polaków do wynajmu mieszkań są wysokie opłaty miesięczne oraz brak respektowania praw lokatorskich. Dlatego też wielu młodych ludzi decyduje się na podejmowanie wieloletnich zobowiązań kredytowych.

Ten stan rzeczy zmienić może wprowadzenie Funduszu Mieszkań na Wynajem, który oferować będzie lokale w cenie o 20-30% niższej niż rynkowa.

Głównym zadaniem Funduszu będzie inwestowanie w już istniejące bądź dopiero powstające budynki z lokalami mieszkalnymi, które następnie wynajmowane będą po konkurencyjnych cenach, spełniającym kryteria BGK najemcom. Początkowo Fundusz finansować będzie mieszkania znajdujące się w dużych miastach: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz w Trójmieście. Być może z czasem oferta BGK obejmie także inne miasta.

Przy wyborze inwestycji, Fundusz kierować się będzie lokalizacją, dobrymi warunkami komunikacyjnymi oraz zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców. Fundusz obejmie mieszkania o metrażu nie większym niż 50-60 metrów kwadratowych.

Fundusz Mieszkań na Wynajem jako inwestor instytucjonalny ma znacznie silniejszą pozycję negocjacyjną niż klienci indywidualni. Negocjacjom podlegać będą zarówno opłaty wynikające z umowy z deweloperem – wysokość czynszu, jak i koszty eksploatacji, oparte na porozumieniu z dostawcami mediów. Dzięki temu ostateczna wysokość opłat za wynajem mieszkania za pośrednictwem BGK znajdzie się gdzieś pośrodku między kwotą czynszu w mieszkaniu komunalnym a miesięczną stawką wynajmu rynkowego.

Fundusz Mieszkań na Wynajem ma być samowystarczalny, działać podobnie jak każdy inwestor, zgodnie z zasadami wolnorynkowymi. Zakładana stopa zwrotu na poziomie 4 procent generować będzie zyski, przeznaczane na dalszy rozwój Funduszu.

W ciągu kilku pierwszych lat istnienia Funduszu, Bank Gospodarstwa Krajowego ma zamiar zainwestować około 5 mld zł. Kwota ta pozwoli na udostępnienie co najmniej 20 tysięcy mieszkań na wynajem.

O przyznaniu mieszkania na wynajem decydować będzie kolejność zgłoszeń. Każdy potencjalny najemca będzie też musiał potwierdzić zdolność do opłacania czynszu.

BKG deklaruje, że miesięczne opłaty za mieszkanie (czynsz plus koszty eksploatacji) będą niższe niż przeciętna rata kredytu hipotecznego.

Umowy najmu zawierane będą na czas określony, minimalnie na rok z możliwością przedłużenia, maksymalnie na 10 lat.

Przy zawieraniu umowy, uiścić należy kaucję, na poczet ewentualnych szkód, poczynionych przez najemcę w czasie eksploatacji mieszkania. Po zakończeniu umowy najmu, kaucja zostanie zwrócona (o ile nie wystąpią żadne szkody).

Mieszkania oferowane przez Fundusz Mieszkań na Wynajem będą w pełni wyposażone, gotowe do natychmiastowego wprowadzenia się. Mieszkańcy będą mieli także możliwość wynajmu miejsca parkingowego w garażu podziemnym lub naziemnym.

Niestety nie wiadomo jeszcze kiedy na rynek trafią pierwsze mieszkania z puli oferowanej przez Fundusz Mieszkań na Wynajem. Mimo dużego zainteresowania ze strony deweloperów, Bank Gospodarstwa Krajowego nie znalazł jak dotychczas budynków mieszkalnych, spełniających kryteria Funduszu. Oznacza to, że potencjalni najemcy będą musieli poczekać aż BGK podpisze umowy z wybranymi wykonawcami, gotowymi wybudować nowe budynki mieszkalne na zlecenie Funduszu. Zgodnie z tym scenariuszem pierwsze mieszkania pojawić się powinny pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2015.

Nie znamy też szczegółów dotyczących sposobów zgłaszania chęci wynajmu przez potencjalnych najemców. Kwestia ta wyjaśni się najprawdopodobniej wraz z uruchomieniem Funduszu. Wtedy też zawarte zostaną pierwsze umowy z wybranymi firmami budowlanymi i deweloperami.

Tagi:

Dodaj komentarz