Udana dekada dla zasobów mieszkaniowych

Dodane dnia 2 lis 2022 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Nowe bloki mieszkalne jeszcze obstawione rusztowaniami

W Polsce nastąpiło szybkie odnowienie zasobów mieszkaniowych, szczególnie w dużych, największych i turystycznych miastach. Przez ostatnich 10 lat powstało 1,7 mln mieszkań.

Szybka odnowa zasobów mieszkaniowych w niektórych regionach

Liczba mieszkań na 1000 osób jest podstawowym miernikiem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych. W okresie międzyspisowym wzrósł on w Polsce do około 400 mieszkań na 1000 osób.

Liczba ludności w latach 2011-2021

W latach 2011-2021 liczba ludności zmalała o 475 tys. osób, jednak to w niewielkim stopniu wpłynęło na poprawę przeciętnego poziomu wskaźnika nasycenia. Istotny był wzrost zasobów mieszkaniowych, których wybudowano 1,7 mln w przeciągu 10 lat.

Udział nowego budownictwa w zasobach ogółem wynosi około 11,3 %, ale sytuacja ta wygląda inaczej we wszystkich regionach.

Dzięki wynikom GUS z przeprowadzonego spisu powszechnego ludności i mieszkań 2021 roku można dowiedzieć się jak zmieniała się sytuacja mieszkaniowa w poszczególnych regionach. Znaczące odnowienie zasobów i wzrost liczby mieszkań odnotowano w powiatach graniczących z największymi aglomeracjami (np. wrocławski, gdański, poznański, wołomiński) oraz w dużych i największych miastach – Wrocław, Kraków, Gdańsk, Warszawa, Poznań, Białystok, Olsztyn, Rzeszów, Zielona Góra, a także w miastach turystycznych, szczególnie w pasie nadmorskim (m.in. pucki, kartuski, wejherowski, koszaliński).

Wysoki wzrost liczby mieszkańców w powiatach sąsiadujących z największymi miastami wpłynął na mniejszy wskaźnik nasycenia.

W ostatniej dekadzie najwięcej mieszkań budowano:

  • W największych aglomeracjach z dużym rynkiem pracy i szerokich perspektywach rozwojowych;
  • W powiatach otaczających największe miasta z dobrą linią komunikacyjną, z niższymi kosztami budowy, lepszą dostępnością gruntów budowlanych i naturalnym, czystym środowiskiem;
  • W powiatach w regionach atrakcyjnych turystycznie;
  • W powiatach z dobrym położeniem tranzytowym.

Polska a inne kraje Unii Europejskiej

Polska na tle krajów Unii Europejskiej pod względem nasycenia mieszkaniami, mimo poprawy sytuacji mieszkaniowej od poprzedniego spisu, nadal wypada bardzo słabo i znajduje się w grupie krajów o najniższym poziomie tego miernika.

Popyt na „pierwsze mieszkanie”

W nowej edycji Pulsu Nieruchomości znajdziemy podstawowe dane ilościowe dotyczące tego jak zmienia się sytuacja mieszkaniowa w poszczególnych powiatach pod względem nasycenia mieszkaniami, tzn. liczby przypadającej na 1000 osób. W badaniach odniesiono się do liczebności grupy wiekowej od 20 do 35 lat w konkretnych powiatach. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie jest regionalne zapotrzebowanie młodych osób na pierwsze mieszkania.

W przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej takich osób mieszkało w województwie podkarpackim, małopolskim, pomorskim, południowych powiatach województwa wielkopolskiego oraz w większości miast wojewódzkich.

Według danych spisowych w 2021 w Polsce mieszkało około 7,7 mln osób w wieku od 20 do 35 lat. W tej grupie znajduje się największe zapotrzebowanie na tzw. pierwsze mieszkanie. W powiatach z relatywnie dużym udziałem młodych osób i potencjalnie młodych gospodarstw domowych jest relatywnie niższe nasycenie mieszkaniami. Tej zależności nie widać jedynie w największych miastach. Niskie nasycenie mieszkaniami tłumaczy się wysokim udziałem zabudowy jednorodzinnej, współzamieszkiwaniem gospodarstw domowych, ale też niewystarczającą ilością mieszkań.

Tagi: ,

Dodaj komentarz