Nastroje pośredników dosyć stabilne

Dodane dnia 7 lut 2023 w kategorii Domy i mieszkania, Grunty, Nieruchomości komercyjne, Obrót nieruchomościami, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Nastroje rynkowe w IV kwartale 2022 wskazują na stabilizację w warunkach nowej równowagi. Takie wnioski można wysnuć z raportu przygotowanego przez portal Nieruchomosci-online.pl. Analiza publikowana jest cyklicznie i jej siódma edycja dotyczy ostatnich trzech miesięcy 2022 roku oraz prognoz na pierwszy kwartał 2023. Dzięki niej można poznać zachowania kupców, sprzedających i najemców w konkretnym wycinku czasu. Wynikiem tego jest Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON). Najświeższe badanie jego wartości przeprowadzono w grudniu 2022 i wzięło w nim udział 912 aktywnych zawodowo pośredników w obrocie nieruchomościami.

Zastój czy stabilizacja?

Okres, którego dotyczy analiza, charakteryzuje się niską liczbą transakcji na rynku. Dodatkowo wydłużają się one w czasie. Ten spadek aktywności sprawia, że nastroje wśród klientów branży są raczej negatywne. Wartość INPON w IV kw. 2022 wyniosła 46,6 w skali 100 pkt. W porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami jest to spadek tylko o 0,6 pkt. Jednak wartość ta wciąż oscyluje poniżej 50 pkt., które uznawane są za granicę dobrych nastrojów na rynku. Tak niewielka korekta ma z pewnością związek z dużym ruchem w branży najmu. Warto zauważyć, że analitycy przewidują załamanie trendu zwyżkowego cen najmu już w I kwartale 2023. Skąd takie prognozy?

Początek roku ma być momentem wyraźnego spadku wartości stóp procentowych, jeśli tak się stanie, zastój w branży kredytowej może stać się przeszłością. Zakup nawet niewielkiego mieszkania stanie się realną alternatywą dla drogiego najmu. Zakup małego mieszkania wciąż jest popularną strategią inwestycyjną. W IV kw 2022 INPON dla mieszkań o najniższym metrażu wynosił 52 pkt. Oznacza to wzrost o niemal 1,5 pkt w skali kwartał do kwartału. Sytuacja w innych segmentach rynku nie jest już tak optymistyczna. INPON dla sprzedaży działek i domów wyniósł w omawianym okresie 43,1 pkt., co oznacza wzrost o 0,7 pkt w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dane te pokazują, że inwestorzy i kupcy są teraz ostrożni i obserwują zmieniającą się sytuację, często odwlekając decyzję w czasie.

Rynek czeka przebudzenie?

Wartość indeksu dla sprzedaży i najmu nieruchomości komercyjnych wynosi obecnie 39 pkt. Odczyt ten świadczy o pesymizmie w tym segmencie, na co niewątpliwie mają wpływ rosnące koszty utrzymania biur i niepewna sytuacja wielu biznesów. W tym świetle nie dziwi ostrożność ekspertów w snuciu optymistycznych prognoz dla rynku. Według raportu stawiają oni na neutralność, zakładając, że obecne wartości INPON nie będą spadać z kwartału na kwartał. Z drugiej strony w tej krótkiej perspektywie nie warto spodziewać się też dużych zmian na lepsze.

Stabilizacja i odrobinę większy optymizm inwestycyjny mogą towarzyszyć nam już w pierwszych miesiącach 2023. Jeśli branża kredytowa wejdzie w stan większej aktywności, z pewnością zauważą to pośrednicy. W tej chwili moment wyczekiwania sprawia, że transakcji jest mniej i dotyczą one najmu lub segmentu niewielkich mieszkań. Czy trend ten się utrzyma, pokaże następna analiza.

Tagi: ,

Dodaj komentarz