Jak podnieść wartość nieruchomości?

Dodane dnia 24 mar 2016 w kategorii Obrót nieruchomościami | 0 komentarzy

malowanie domu

shock/bigstockphoto.com

Wartość nieruchomości kształtuje kilka czynników. Metraż, lokalizacja względem miasta i budynku (piętro), stan techniczny, stan prawny, przeznaczenie itp. Jeśli posiadamy lub nabyliśmy nieruchomość, którą chcemy w przyszłości sprzedać, warto przemyśleć sposób, by podnieść jej cenę i zarobić na przeprowadzonej transakcji sprzedaży. Zmiany, niektóre można rzec – kosmetyczne – mogą realnie wpłynąć na podwyższenie wartości nieruchomości. Różnice w cenach za metr kwadratowy mieszkań znajdujących się w granicach tego samego miasta pokazują, jakie czynniki mają wpływ na określenie wartości nieruchomości, którą dysponujemy. Oprócz kwestii, na które nie mamy wpływu (metraż, lokalizacja), istnieje szereg możliwości, dzięki którym cena mieszkania czy domu może znacznie wzrosnąć.

Pierwszym krokiem jest remont. Nie musi to być gruntowna zmiana, wymagająca sporych nakładów pieniężnych. Remont warto przeprowadzić, gdy stan techniczny poszczególnych elementów nieruchomości naprawdę tego wymaga. Koszty oczywiście powstaną, ale dzięki zmianom nieruchomość zyskuje na wartości.

Innym sposobem jest odświeżenie mieszkania lub domu. Pomalowanie ścian, założenie nowych firan, zasłon, żaluzji, postawienie kwiatów, udekorowanie mieszkania dodatkami to tylko niektóre propozycje dla osób zamierzających sprzedać lub wynająć mieszkanie po wyższej cenie. Na cenę nieruchomości wpłynie też wyposażenie jej w niezbędny sprzęt RTV i AG, choć w tych kwestiach warto zachować umiar. Potencjalny kupiec może mieć własne preferencje dotyczące sprzętu domowego, np. marki, funkcjonalności itp.

Dobrym sposobem na podwyższenie ceny mieszkania jest także zadbanie o wygląd zewnętrzny bloku i klatki schodowej. Jeśli mieszkanie znajduje się pod zarządem spółdzielni lub wspólnoty, warto brać udział w spotkaniach dotyczących planowanych zmian. Odmalowanie bloku, ocieplenie, pomalowanie klatki schodowej oraz ogrodzenie bloku podwyższają wartość wszystkich nieruchomości znajdujących się w budynku. Dotyczy to przede wszystkim mieszkań usytuowanych w starych budynkach.

Decydując się na świadomie podwyższenie wartości mieszkania trzeba spodziewać się wydatków i mądrze je zaplanować. Jednak taka inwestycja jest gwarancją przyszłego zysku.

Dodaj komentarz